Starptautiskie festivāli RSS
XIV Starptautiskais masku tradīciju festivāls Siguldā un Mālpilī drukāt
Maskas un maskošanās tradīcijas.

Maskas, maskošanās tradīcijas, ar maskām saistītie rituāli un ieražas ir vienas no visnoslēpumainākajām un interesantākajām parādībām pasaules tautu reliģijās un kultūrās. Maskās materializējas senču gars. Tās ir “logs uz citu pasauli”, kas ļauj nākt saskarē ar saviem senčiem, bet ar viņu palīdzību jau ar “augstākiem spēkiem”. Maskošanās mērķis ir viens – palīdzēt cilvēkam. Pasaules tautu kultūrās tās tiek izmantotas visos svarīgākajos cilvēka dzīves brīžos – bērna dzimšanā, pilngadības sasniegšanā, kāzās, bērēs. Ar maskām aizsargā savu māju no slimībām, ļauniem gariem, nelaimēm. Ar maskām dziedē. Ar maskām nodrošina auglību un ražu nākamajam gadam, veiksmi medībās. Ar masku šamanis gatavo bungas. Visbeidzot maskas izmanto Pirmmātes atjaunošanas rituālā.

Arī latviešu tradicionālajā kultūrā maskām un maskošanās tradīcijām ir liela un nozīmīga vieta. Cik savdabīgi un atšķirīgi ir saglabājušies mūsu tautas tērpi dažādos novados, tikpat dažādi ir arī maskošanās paņēmieni, veidi un arī pašu maskoto ļaužu nosaukumi – Zīmassvātku čigoni, ķekatas, vastlāvji, kuozu cigani, budēļi, kurcumi, miežvilki, galenkas, tatri, kaitys, spokstiņi u.c. Latvijā ir sastopami vairak kā 70 dažādi masku grupu nosaukumi.

Maskošanās tradīcijas ir viens no nemateriālās kultūras mantojuma savdabīgākajiem un interesantākajiem izpausmes veidiem. Lai to saglabātu, popularizētu un attīstītu mūsdienās, ik gadus dažādās Latvijas vietās tiek organizēti Starptautiski masku tradīciju festivāli.

 Masku festivāls.

Šogad XIV Starptautiskais masku tradīciju festivāls norisināsies Mālpilī un Siguldā no 9. līdz 10. februārim. Festivāla ietvaros ir paredzēta plaša un daudzveidīga masku grupu darbības programma, filmu demonstrējumi, fotoizstāde, pētnieku vēstījumi un komentāri, kā arī ārvalstu viesu līdzdalība.

Festivāla programmā paredzēti masku gājieni ar īstiem rituāliem un norisēm lauku sētās Mālpils apkārtnē, improvizētas masku izrādes Mālpils Kultūras centrā, Lielais masku gājiens Siguldā, Meteņa dzīšana un festivāla noslēguma rituāls Mālpils Saules vārtu kalnā. Īpaši atraktīva un aizraujoša būs individuālo masku izrādīšanās, kur tradicionālās maskas rādīs savu darboties spēju mūsdienu mūzikas pavadījumā. Interesantas un izziņas bagātas solās būt masku konference un meistardarbnīca gan Siguldā, gan Mālpilī. Tajās dažādu Latvijas novadu un arī ārvalstu grupas un speciālisti stāstīs par tradīcijām un demonstrēs masku gatavošanu. Turpat skatāma arī masku foto izstāde.

Dalībnieki.

Festivālā piedalīsies ap 20 masku grupas no Rīgas, Ventspils, Dagdas, Rēzeknes, Baltinavas, Siguldas, Vidrižiem, Viļāniem, Saldus, Dobeles un tās demonstrēs dažādas maskošanās tradīcijas. Būs sastopami: budēļi, čigāni, kaitys, ķekatas, vastolōva, vecīši, Ziemassvētku čigāni, miežvilki un citas masku grupas. Lietuvu pārstāvēs Šauļu folkloras kopa „Salduve”, kura rādīs masku kāzas. Īpaši interesantas un unikālas ir lietuviešu koka maskas. Gaidām arī ciemiņus no Krievijas, kuri vēstīs konferencē par senajām kriviču tradīcijām Augšvolgas reģionā.
 
Norise.

Sestdiena, 9. februāris
11.00   Konference par maskošanās tradīcijām – referāti, prezentācijas Siguldas novada Kultūras centra Kosmo zālē
11.00   Masku gatavošanas meistardarbnīca Siguldas novada Kultūras centra Mazajā zālē
13.00   Lielais masku gājiens Siguldā no Kultūras centra uz Svētku laukumu
17.00   Masku saiets un grupu izrādīšanās Mālpils kultūras centrā
21.00   Danču vakars Mālpils kultūras centrā
 

  • Individuālo masku skate Mālpils kultūras centrā

 
Svētdiena, 10. februāris
  9.00   Konferences noslēgums prezentācijas, diskusijas
            Mālpils kultūras centrā
11.00   Masku gājieni Mālpils novada lauku sētās

13.00   Festivāla noslēgums un Meteņdienas svinēšana Mālpils Saules vārtu kalnā
 
Festivālu organizē Latvijas Folkloras biedrība ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Siguldas un Mālpils pašvaldības atbalstu.
 
 

Informācija:
Latvijas Folkloras biedrība -   Andris Kapusts, tālr. 26063277,
                                                Jelena Jekimova, tālr. 28363035,
Mālpils Kultūras centrs -         Edīte Priekule, tālr. 29195459,
Siguldas novada Kultūras centrs –
                                                Arisa Pastuhova, tālr. 26432269,
 
 
 

Starptautiskie festivāli RSS
XXII Starptautiskais masku tradīciju festivāls 2021
Vieta: Masku Tradīciju festivāls
Aicinām pieteikt dalību XXII Starptautiskajā masku tradīciju festivālā, kas norisināsies Saulkrastos un būs pieejams visā plašā pasaulē 2021.gada 20. – 21.februārī.

  Norises laiks Programma Dalības nosacījumi
 
Sestdiena, 20. februāris
 
12.00-16.00 Starptautiska masku tradīcijām veltīta konference
vietnē youtube.com/folklorasbiedriba
 
Konference norisināsies zoom platformā un tajā varēs piedalīties jebkurš interesents, kurš pieteiksies, nosūtot e-pastu uz
 
Konferenci varēs vērot LFB yotube kanālā. Konferenci vada masku tradīciju pētniece Aīda Rancāne.
 
18.00 – 20.00    Masku grupu izradīšanās vietnē youtube.com/folklorasbiedriba
 
Masku grupu saietā var piedalīties jebkura masku grupa vai individuāla persona ar 5- 7 min video priekšnesumu. Priekšnesumā var rādīt masku darbības, to meistarošanu, stāstīt stāstus par savu pieredzi tradīcijas pārmantošanā un uzturēšanā, tai skaitā arī atgadījumus iepriekšējos masku festivālos.
 
Video materiālsjāiesniedz festivāla organizētājiem mp4 formātā izmantojot failu apmaiņas vietni failiem.lv līdz 2021. gada 15.februārim, nosūtot informāciju uz e-pastu .
 
 Masku saiets tiks demonstrēts LFB youtube kanālā.
 
21.00 – 22.00 Individuālo masku skate vietnē youtube.com/folklorasbiedriba Individuālo masku skatē ar 1 min video priekšnesumu var piedalīties jebkura persona, kura demonstrē tradicionālo masku darbībā mūzikas pavadījumā (mūziku izvēlas pats izpildītājs).
 
Video materiāls jāiesniedz festivāla organizētājiem mp4 formātā izmantojot failu apmaiņas vietni failiem.lv līdz 2021. gada 15.februārim, nosūtot informāciju uz e-pastu .
 
Skate tiks demonstrēta LFB youtube kanālā. Par priekšnesumiem balsos skatītāji. Uzvarētāju noteiks skatītāju balsojums.
 
       
Svētdiena, 21. februāris
 
10.00 – 12.00 Masku grupu gājieni Saulkrastu ielās, laukumos un namu pagalmos Masku grupu gājienos, kā arī gājieni “Masku ceļā” Mežaparkā notiks svētdien Saulkrastos un tajos, ievērojot visus epidemioloģiskos ierobežojumus, var piedalīties masku grupa no vienas mājsaimniecības vai arī individuālie dalībnieki.
 
Masku grupas dosies gājienā pa individuālajām sētām, kā arī Saulkrastu ielām un daudzdzīvokļu māju pagalmiem. Nav paredzētas kopīgas pulcēšanās, taču visur sagaidīs ugunskurs un cienasti.
 
Pieteikšanās, nosūtot informāciju uz e-pastu
 
12.00 – 16.00   
 
“Masku ceļš” Saulkrastu Mežaparkā – Meteņa ugunskurs, masku ekspozīcija, instalācijas, masku gājieni.

Festivālu organizē Latvijas Folkloras biedrība un Saulkrastu pašvaldība. Atbalsta VKKF.
XIX Starptautiskais Masku tradīciju festivāls
Vieta: Masku Tradīciju festivāls

XIX Starptautiskais Masku tradīciju festivāls norisināsies 2018.gadā laikā no 10.-11.februārim Ziemeļlatgalē, Kārsavas novadā.
 

Festivāla laikā notiek masku tēlu izstādes, maskošanās tradīcijām veltīta starptautiska konference, dažādas maskoto grupu izrādes iekštelpās un ārā, masku gājiens, danču vakars, individuālo masku skate un citas aktivitātes.
 

Festivāla ieskaņā piektdienas vakarā, 9.februārī, plānots masku grupu koncerts Rīgā, kurā piedalīsies labākās Latvijas un festivāla ārvalstu masku grupas. Galvenās norises notiks sestdien, 10.februārī, Kārsavas Kultūras namā, pilsētas centrā, kā arī pagastu lauku sētās. Festivāla noslēgumā, svētdien, 11.februārī, ikviens būs aicināts uz kopīgu Meteņa, Pavasara atgriešanās gaidīšanas, svinēšanu. Masku gājienā līdztekus festivāla dalībnieku masku grupām tiks aicināti piedalīties arī Kārsavas vietējie iedzīvotāji.
 

Festivāls notiek kopš 1999.gada un tajā ik gadu piedalās aptuveni 20 masku grupas no dažādām Latvijas pilsētām un novadiem, viesi no kaimiņzemēm, - Lietuvas un Igaunijas, kā arī no tuvākām un tālākām ārvalstīm. Konferencē piedalās masku tradīciju speciālisti no Latvijas, Lietuvas un citām valstīm. 

XVIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls
Vieta: Masku Tradīciju festivāls

XVIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls notiks Rīgā no 2017.gada 24. līdz 26.februārim. Tas solās būt ļoti interesants, pulcējot ļaudis no tuvākām un tālākām, un pavisam tālām vietām.

Pieteikuma veidlapa saņemama šeit vai rakstot - . Pieteikums dalībai jāiesūta līdz 19.decembrim.

Provizoriskā festivāla programma:

 

XVII Starptautiskais masku tradīciju festivāls Madonā
Vieta: Masku Tradīciju festivāls, Madona, Madonas novads

XVII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls šogad norisināsies Madonas novadā no 19. līdz 21.februārim. Festivāla programmā ir paredzēta masku tēlu izstāde, konference, dažādas izrādes iekštelpās un ārā, masku skate, masku gājiens, danču vakars, individuālo masku skate un citas aktivitātes. Galvenās norises notiks Madonas Kultūras namā, pilsētas centrā, kā arī novada pagastu lauku sētās. Festivāla noslēgumā Madonas Priežu kalnā ikviens būs aicināts uz kopīgu Meteņa svinēšanu. Savukārt masku gājienā līdztekus masku grupām tiks aicināti piedalīties arī Madonas iedzīvotāji.

Starptautiskais Masku tradīciiju festivāls-2016
Vieta: Masku Tradīciju festivāls

XVII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls notiks 2016.gadā laikā no 19.-21.februārim Madonā. To rīko Latvijas folkloras biedrība sadarbībā ar Madonas novada pašvaldību un Latvijas Nacionālo kultūras centru.

Folkloras festivāla „Baltica 2015” zīmē - Dainu kalnam 30
Vieta: Baltica , Turaida

Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015” ietvaros 17. jūlijā plkst. 18.00 Turaidas muzejrezervātā notiks lielkoncerts „Mantojums. Dainu kalnam – 30”, kurā tiks daudzinātas vispārcilvēciskās vērtības, kuru iedzīvināšanu un godāšanu gadu desmitiem ir akcentējusi Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne un tēlnieks Indulis Ranka iemūžinājis tās akmens skulptūrās. Koncertā piedalīsies 43 Latvijas folkloras kopas no Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Kurzemes, Zemgales un Rīgas, ārzemju latviešu grupas: Tallinas „Rēvele” un „Dūdalnieki” no Ziemeļanglijas, kā arī viesi no Igaunijas, Lietuvas, Gruzijas un Portugāles.

Starptautiskais masku tradīciju festivāls
Vieta: Masku Tradīciju festivāls, Latvija
Tuvojas 2015.gada Starptautiskais Masku tradīciju festivāls VECUMNIEKOS
Vieta: Masku Tradīciju festivāls, Vecumnieku novads


Maskošanās tradīcijas, Andris Kapusts un Aīda Rancāne
Ceļā uz Starptautisko Folkloras festivālu BALTICA-2015
Vieta: Baltica

Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015” Rīgas pasākumu koncepciju un programmu konkurss.

Latvijas Folkloras biedrība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu organizē Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015” Rīgas pasākumu koncepciju un programmu konkursu. Konkursa mērķis ir veicināt sabiedrības līdzdalību Festivāla sagatavošanā, un noteikt veiksmīgākos ideju pieteikumus, koncepcijas un programmas dažādiem pasākumiem Rīgā. Konkursā var piedalīties ikviena juridiska vai fiziska persona, kā arī fizisku personu grupa ar zināšanām tradicionālajā kultūrā un pieredzi tradicionālās kultūras sarīkojumu veidošanā.

Trīs Baltijas māsas gaida Laimes putnus
Vieta: Baltica , Lietuva

No 30.jūnija līdz 6.jūlijam vairākās Lietuvas pilsētās norisināsies gadskārtējais Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA-2014. Latviju tajā pārstāvēs sēļu folkloras kopa no Dignājas DIGNOJĪŠI aizrautīgās Aīdas Bikaunieces vadībā.

-----------

Paviesojies Latvijā un Igaunijā, pēc trīs gadu pārtraukuma Lietuvā atgriežas starptautiskais folkloras festivāls “Baltica”, kas atnākdams līdz ar pasaules kultūras mantojuma, tautastērpu, cilvēku spēju un rakstura atšķirību dažādību ienes mūsu dzīvē vairāk krāsu, prieku un līksmu kņadu.

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS