STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS
norisināsies 2019.gada 16.-17.februārī Ventspils novadā
Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.
Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”.
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00.
Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!
Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" - muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.
Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.
Tuvojas XIV Starptautiskais Masku Tradīciju festivāls
Jauno gadu, kā ierasts, sākam ar maskošanos. Šoreiz no 9.-10.februārim Mālpils un Siguldas pusē noritēs nu jau XIV Starptautiskais masku tradīciju festivāls, kas jau kļuvis par iemīļotu un gaidītu daudziem no mums.
Pieteikumi Masku festivālam jāatsūta līdz 2013.gada 17.janvārim.
Detalizētāka informācija:
Edīte Priekule, Mālpils Kultūras nama vadītāja, tālr. 29195459,
(nakšņošana un ēdināšāna)
Latvijas Folkloras biedrība, Merķeļa iela 13, Rīga, LV-1050
e-pasts –
Andris Kapusts 26063277,
Jelena Jekimova 28363035,
Foto: Daina Kraukle
Masku festivāls Tukuma un Engures pusē izskanējis
Gunta Saule
Latvijā ikgadu ap Meteņu laiku notiek Starptautiskais Masku tradīciju festivāls. Šogad jau trīspadsmito reizi kopā sabrauca daudz un dažādas tradicionālajās maskās iedzīvinājušās un atdzīvinājušās folkloras kopas no visām Latvijas malām un arī mūsu draugi no citzemēm. Par šīsreizes lielo masku svētku vietu bija kļuvis Tukuma novads un šai reizē priecājāmies par leišu kopas ALKSNA no Mažeiķiem līdzdalību mūsu Latvijas latviešu, latgaliešu, līvu un krievu masku pulkā. Jā, un kā allaž Masku festivālos tas ir bijis un ir – te ar saviem vēstījumiem un savu tradīcijas izrādīšanu un izstāstīšanu kopā nāk maskas un maskošanās tradīciju pētnieki ne tik no dažādām vietām, bet arī no dažādiem laikiem un laikmetiem.
XIII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls
Tukums, Milzkalne
Klāt Metenis, klāt arī pārvērtību, paradoksu, parodiju, smieklu, trakulību – MASKU laiks! Cilvēks, dzīvnieks, augs, priekšmets, pārdabiska būtne – viss saplūst vienā masku pasaulē. Neviens nav pats, nav arī pilnīgi cits. Maskojoties mēs atbrīvojamies no savām „čaumalām”, izjūtam vienotību ar citiem cilvēkiem un visu pasauli.
XIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls Milzkalnē
Engures novads,
2012. gada 11. – 12. februāris
Masku tradīcijas ir nozīmīga mūsu kultūras dzīves sastāvdaļa. Maskas ar savām darbībām un enerģiju savaldzina ne tikai cilvēka acis, bet arī viņa dvēseli, sirdi un attiecās uz kādu augstāku sākotni, pārcilvēciskām, kosmiskām enerģijām. Tas ir Rituāls visas mūsu tautas dzīvības un radošo spēku saglabāšanai un atjaunotnei.
Lai nodrošinātu pastāvīgu un sistemātisku masku tradīciju pārmantošanu un attīstību mūsdienās, ik gadus tiek rīkots Starptautisks masku tradīciju festivāls. Šogad festivāls norisināsies Engures novadā un Milzkalnē:
Paldies Viesītei!!!
Tai nedēļas nogalē skaļā, Sestdienai cauri, caur puteņiem un Saules mirgu, Caur Vējiem un sarmotiem Sēlijas pakalniem, Vecīšu bārdās, čigāniešu sārtajos vaigos, budēļu cepurēs, ķekatu ēveļskaidu virtenēs, jaunu meitu plīvuros, uz zirgu mugurām un lāču kažokos gāja Metenis, Svētdienas rītā dažā labā Viesītes puses lauku sētā paciemojies un svētību nesis, pēcpusdienā pa pilsētiņas ielām izgājis, Aumaņu kalnā līdz ar visiem uzrāpies, izdižojies, izlielījies, izrādījies, izlēkājies, sniegā izvārtījies, putras paēdis un Maskas nometis – Laimīgs!
XI starptautiskā masku tradīciju festivāla ietvaros gaidām vieslektoru no Itālijas
Masku tradīcijām veltītajā seminārā 2010.gada 14.februārī Salacgrīvas „Spīķeros” piedalīsies arī antropologs, Lugano universitātes profesors Ph.D. Čezāre Poppi ar savu priekšlasījumu „Karnevāls – Eiropas karalis: Eiropas masku gājieni salīdzinošā perspektīvā”. Profesors filozofijas maģistra un doktora grādus ieguvis Kembridžas universitātē. Ph.D. Čezāre Popi ir ES pētījumu projekta „karnevāls – Eiropas karalis” zinātniskais koordinators. Viņš ir veicis lauka pētījumus par ziemas masku gājieniem Itālijā, Horvātijā, Maķedonijā un Bulgārijā, kā arī par Sigma slepenās biedrības maskām Ziemeļrietumu Ganā.
Poļu tradīciju grupa „Balamuty” gatavojas XI Starptautiskajam masku tradīciju festivālam Salacgrīvā
Poļu tradīciju grupa „Balamuty” dibināta pirms 30 gadiem. Šobrīd tās sastāvā ir 35 dalībnieki. Grupa pastāv kā kultūras aktivitāte Zwardonas Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībā. Ievērojama daļa dalībnieku ir ugunsdzēsēji. Grupu ilgus gadus vada Tadeusz Bury.
Div' bajàri lielijàs
Ziemas daudz nebēdàt.
Viens guļ koka serditê,
Otris sniega kupenâ:
Bite koka serditê,
Rudzits sniega kupenâ.
/Dainu skapis, 27957-5, Jaunjelgavas Sauka/
>>><><<<