XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS

norisināsies 2020.gada 29.februārī -1.martā

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt (1)

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt (1)

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Starptautiskais Masku tradīcijas festivāls RSS
Masku festivāls Tukuma un Engures pusē izskanējis ( 19. februāris 2012. ) Komentēt drukāt

Gunta Saule

Latvijā ikgadu ap Meteņu laiku notiek Starptautiskais Masku tradīciju festivāls. Šogad jau trīspadsmito reizi kopā sabrauca daudz un dažādas tradicionālajās maskās iedzīvinājušās un atdzīvinājušās folkloras kopas no visām Latvijas malām un arī mūsu draugi no citzemēm. Par šīsreizes lielo masku svētku vietu bija kļuvis Tukuma novads un šai reizē priecājāmies par leišu kopas ALKSNA no Mažeiķiem līdzdalību mūsu Latvijas latviešu, latgaliešu, līvu un krievu masku pulkā. Jā, un kā allaž Masku festivālos tas ir bijis un ir – te ar saviem vēstījumiem un savu tradīcijas izrādīšanu un izstāstīšanu kopā nāk maskas un maskošanās tradīciju pētnieki ne tik no dažādām vietām, bet arī no dažādiem laikiem un laikmetiem.

Maskošanās sestdiena Tukumā sākās gana agri - vēl pirms Masku gājiena Tukuma ielās un Atklāšanas ceremonijas, vēl pirms vakara masku kopu izrādīšanās notika Masku festivālā jau par nopietnu tradīciju kļuvušās Masku meistardarbnīcas, kur katra kopa rādīja savus masku tēlus un stāstīja par to, kā tie gatavoti, no kuŗa novada cēlušies un kad tajos iets. Pie Tradīcijas kopšanas un uztuēšanas pieder arī tās izzināšana un pētīšana – tātad arī ikgadējā Masku tradīcijām veltītā konference ar latviešu un leišu referentu vēstījumiem, kā arī ar īslandiešu zinātnieka Terī Gunnela referāta lasījumu (pats autors tomēr nebija varējis ierasties). Bet klātesošo stāstnieku vidū bija leišu un latviešu masku pētnieki, – Arūns Vaicekausks un Aīda Rancāne

Sestdienas vakarā maskas pulcējās Milzkalnes (Šlokenbekas) muižā, kur tagad iemājojis Milzkalnes Kultūras nams. Te norisinājās Masku izrādīšanās pasākums un tas Masku festivālā ir laiks, kad visdažādākās maskas un masku kopienas redzamas darbībā. Katra nāk ar savu sagatavotu priekšnesumu, ar savu stāstu, ar savu tradīcijas atspoguļojumu un pieredzi. Vidrižu DELVES Vecīši priecēja ar Radīšanas teiku, Dagdas OLŪTEŅA Kaitys izrādīja savu kaitu stāstu, bija lielāki un mazāki pulciņi Čigānu – no Vecsaules, Brocēniem un Smārdes, Tārgales KĀNDLAS Ķekatnieki no Sāmsalas un Rīgas GRODU un Māmiņu kluba un draugu Ķekatas, arī neiztrūkstošie Budēļi, gan Tuņņa vakara Budēļi no Rīgas kopas ar to pašu nosaukumu BUDĒĻI, gan ikgada Masku festivāla teju kulminācija – GRODU un draugu Budēļi. Krievu Autentiskās folkloras studijas IĻJINSKAJA PJATŅICA dalībnieki koši izdziedāja un izrādīja Ziemassvētku maskošanos un Mažeiķu ALKSNA degsmīgi izspēlēja leišiem ļoti raksturīgo un daudzviet Lietuvā arī ārpus folkloras kopām dzīvo Užgavenes – Meteņu laika sākuma tradicionālo maskošanos.
 
Bet Masku izrādīšanās ir tikai viena daļa no Lielajiem Masku svētkiem – nākamā diena aizritēja kalnainajos sniegotajos Tukuma puses laukos, ārēs, mežos un sētās. Masku grupas apvienojāmies kopējos pulciņos un devāmies uz lauku sētām – izdancoties, izdziedāties, izspēlēties – svētību, auglību, veselību un prieku nest. Un tad uz Milzkalnu, kas Meteņu bērnus bija priecīgs sagaidīt un ļaut tiem izvizināties, izripināties, izslidināties uz savas draudzīgās muguras. Svētība un veselība apstaigājot Milzkanu tika sūtīta ikvienam tā viesim un kalnošanas draugam – lai it visiem slēpotājiem stipra veselība, spēks kaulos un možs gars.

Masku festivāls beidzas un sākas METENIS – tik vesels un priecīgs, cik būsi Metenī, tik veselīgs un priekpilns viss nākamais gads. Cik gardu pupiņu-kartupeļu zupu tu ēd Metenī, tik gards tev būs viss gads!!! Tiek sadedzināta un spožās liesmās mirdzēdama no kalna lejup veļas salmu lelle – un tad arī pārējie meteņbērni un Meteņu svētītāji. Tādas mums atvadas no ziemas.
 
Vizu, vizu, Metenīti,
No kalniņa lejiņā;
Lai aug mani gari lini,
Zeltotām podziņām.
 
Latvijas folkloras biedrība par aktīvu līdzdalību Masku festivāla rīkošanā pateicas Tukuma un Engures novadu pašvaldībām, biedrībai „Milzkalne”, folkloras kopai MILZKALNIEKI ?, Tukuma Tautas nama un Milzkalnes Kultūras nama ļaudīm, īpaši Ilzei Vekšinai, Milzkalnes Kultūras nama vadītājai un XIII Starptautiskā Masku festivāla Namamātei.
 

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
VEĻU MĒNESIS

Atminiet, labi, ļaudis,
Cik augšā, cik zemē;
Cik augšā sīku zvaigžņu,
Cik zemē akmentiņu.