Visi ziņu raksti un pasākumi RSS
Kā sastapām Meteni Kārsavā ( 20. februāris 2018. 18:52 ) Komentēt drukāt

Gada notikums tradicionālajā maskošanās kultūrā – Starptautiskais Masku tradīciju festivāls – šogad norisinājās jau deviņpadsmito reizi. Ik gadus šis ir īpašs laiks. Brīdis starp ziemas un pavasara miju. Meteņi. Laiks, kad ziemas saltumu un tumsu nomaina ūdeņu čalas zem ledus un zivju mošanās, zīlīšu lemešu strīķi un zvirbuļu čiepstēšana, krustknābju pošanās uz ligzdošanu. Laiks, kad daudzviet pasaulē sākas periods, ko dēvē par gavēni vai karnevālu laiku (vārds „karnevāls” (carnem levare) tulkojumā no latīņu valodas nozīmē ”ardievas gaļai”). Reiz, tālā senatnē, daudzām saimēm Latvijā un arī visā Ziemeļu puslodē tas bija noslēdzošais maskošanās laiks. 

Kopš 1999.gada ik gadus uz Masku tradīciju festivālu sabrauc ļaudis no Latvijas malu malām, tuvāki un tālaki ārvalstu viesi.

Maskošanās ir īpaša tradīcija  īpašs valdzinājums, kas slēpjas spējā un iespējā pārtapt par citu un pazaudēt, paslēpt sevi. Ieiet kādā īpašā laikā. Svētajā laikā, svētku laikā. Sakrālajā.

Šogad festivāls norisinājās Kārsavā un tās novadā. Ziemeļlatgales sniegotās sētas un pagalmus, ielas un pakalnus apciemoja savādas būtnes – Dādi un Mārtiņu vecīši, Katrīnu meitas un Mārtiņu veči, Buki un Katrīnas pašas, Miežvilki, Suitu ķekatas, Budēļi un visdaudzveidīgākie čigāni, arī kaitas, spoki un kaladnieki, citas mazāk un retāk redzētas, sastaptas un mazāk zināmas masku grupas un tradīcijas. Festivāla dalībnieku pulks bija liels – varēja iepazīt visu Latvijas novadu maskošanās tradīcijas, jo īpaši Latgales, tālākie braucēji no Tārgales sev līdzi bija atvedušas Sāmsalas ķekatnieku tradīcijas, Rīgas ģimeņu folkloras kopa „ Berendejka” – slavu tradīcijas. Tāpat festivāla dalībnieku pulku kuplināja viesi no Igaunijas, kuri bija gan vērotāju, gan līdzvērtīgu dalībnieku lomā vienlaikus.

Festivāls iesākās sestdien ar maskoto ciemošanos sētās Malnavā, Salnavā, Mežvidos, Mērdzenē un Goliševā, savukārt vakarā visi pulcējās Kārsavas kultūras namā uz Lielo masku grupu izrādīšanos. Svētdien notika grandiozs un skaļš masku grupu gājiens Kārsavas ielās un Meteņa svinēšana “Krosta” estrādē, kur tika diets un dziedāts uz nebēdu, kur dega ugunskurs, skanēja prieks, dziesmas, danči un rotaļas. Festivāla rīkotāji, atbalstītāji un dalībnieki saņēma pateicībās rakstus, dāvāja dziesmotus sveicienus Kārsavai un Metenim. Visi sanākušie tika apveltīti ar tradicionālo Meteņa mīzienu, kas šoreiz gāzās lejup no helikoptera. Atvadoties no XIX Starptautiskā masku tradīciju festivāla un vienam no otra, maskotie devās pa sniegotiem Latgales ceļiem un takām atpakaļ mājup, domājot par atkalsatikšanās prieku jau nākamajā, jubilejas festivālā.

XIX Starptautiskajā masku tradīciju festivālā piedalījās - Limbažu tradicionālās kultūras biedrība "PaSaulei" grupa "Saulesrits", Smiltenes folkloras kopa "Rudzupuķe", Rīgas masku grupa "Grodu budēļi", Tārgales līvu folkloras kopa "Kāndla", Mazsalacas novada Sēļu pagasta folkloras kopa „Sēlene”, Rīgas ģimeņu folkloras kopa "Berendejka", Dagdas folkloras kopa ''Olūteņi”, Rīgas folkloras kopas ‘’Laiva’’ jauniešu studija “Banga”, folkloras kopa ”Izvoltīši”, Rīgas ģimeņu folkloras kopa "Garataka", Ludzas TN folkloras kopa ‘’Dzeipori’’, Pušmucovas etnogrāfiskais ansamblis ''Olūti”, Nirzas etnogrāfiskais ansamblis “Raipole”, Rīgas folkloras draugu kopa "Skandinieki", Ludzas novada Isnaudas folkloras kopa, Salnavas etnogrāfiskais ansamblis, Mērdzenes etnogrāfiskais ansamblis "Mārga", Bārbeles folkloras kopa "Tīrums", Rīgas folkloras draugu kopa "Zvīgzna", Katlakalna folkloras kopa "Rāmupe", Līvānu folkloras kopa “Ceiruleits”, Amatas folkloras kopa "Ore".

Festivālu rīkoja Latvijas Folkloras biedrība sadarbībā ar Kārsavas novada pašvaldību.

Festivāla rīkotāja izsaka pateicību par sadarbību arī Zeļču saimei Mērdzenē, Krišānu un Ļubku saimēm Mežvidos, “Latgales dārzeņu logistikai”, Annai Dančai un Elvīrai Bleivei Salnavā, “Dzīļu maiznīcai” un Ruskuļu saimei Malnavā, Skaidrītei Lankovskai Goliševā, Kārsavas vidusskolai un direktoram Edgaram Pukstam, Malnavas koledžai un direktora v.i.Viktoram Indričānam.

Festivāla fotoalbums -  http://www.folklorasbiedriba.lv/galerija/foto-galerijas/xix-staprtautiskais-masku-tradiciju-festivals/, autors: Uģis Nastevičs (www.ugis.info

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS