Aktuāli RSS

Pavasara saulgriežu svētīšana Latvijā Komentēt

Spoži spīd saulīte
Ābeļu dārzā
Tur mūsu bāliņi
Šūpoles kāra.

Lielā diena uz sliekšņa. Lielā diena klāt!

Lielo dienu sagaidām ar šūvošanu un virbošanu, ar baltām un arī ar raibām oliņām, ar piena raušiem, šūpošanos, dziedāšanu, putnu dzīšanu...

Un daudzviet Latvijas folkloras kopas un viņu draugi aicina piebiedroties Pavasara Saules daudzinātāju pulkam - Rīgā, Valkā, Jērcēnos, Katlakalnā, Salacgrīvā, Brocēnos un vēl un vēl...

Trešdien, 20.martā plkst. 6.00 Blunavkalnā Lielās dienas saullēktu gaidīs RĀMUPE ar saviem draugiem un domubiedriem.

Trešdien, 20.martā plkst. 6.00 Rīgas Arkādijā Saules sveikšanas, auglības un veselības nodrošināšanas tradicionālie rituāli. Piedalās folkloras kopu dalībnieki, vada folkloras kopa „Grodi”.
  
Trešdien. 20.martā plkst. 19.00 Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrā „Mazā Ģilde” - Pavasara iegavilēšana. Piedalās folkloras kopas „Vilcenes”, „Dandari”, „Berendejka”, „Saucējas”.
 
Ceturtdien, 21.martā plkst. 06.00 Salacgrīvas pilskalnā saulīti sveiks Salacgrīvas CIELAVA, savukārt plkst 12.00 pilskalnā Cielava kopā ar Salacgrīvas vidusskolu svin Lielo dienu: Krāsosim olas, šūposimies, ripināsim olas, iesim rotaļās un vēl būs daudz dažādas aktivitātes. Skolas bērnus gaida brīnišķīgs Pavasara brīvdienu sākums!

Ceturtdien,  21.marta rītā Folkloras kopa "URDZES" LIELO DIENU sagaidīs un iedziedās Mežītes kalnā, Talsu novadā
 
21.martā plkst.6.25 no rīta savā kalnā Koknesē Sauli gaidīt Lielajā dienā kopā nāks Ilmāra Gaiša sākumskolēni ar vecākiem un folkloras kopa "Urgas".Būs pūpoli, šautriņas, pīnītes, zīda lakati, ugunskurs, olas, sāls, dzērvenes, apaļi rauši, dziesmas, spēles un rotaļas!
 
Ceturtdien, 21.martā Līvānu 1.vidusskolas Laimiņas skolā  notiek Lieldienu radošās darbnīcas Līvānu novada bērniem.
 
Ceturtdien, 21.marta vakarā Talsos Pikuļkalna Ozolu aplī Pavasara saulgriežu ugunsrituāls – Lijas Dunskas un kopas TALSI vadīts
 
Ceturtdien 21.martā plkst. 19.00 Rīgas kultūras centrā „Iļģuciems” – Pavasara iegavilēšanas koncerts. Piedalās folkloras kopas „Kokle”, „Laiksne”, „Budēļi”, „Savieši”, „Iļjinskaja pjatņica”
 
Piektdien 22.martā plkst. 19.00 Rīgas kultūras un atpūta centrā „Imanta” - Lielās dienas spēkošanās. Piedalās folkloras kopas „Vilki”, „Skandinieki”, „Grodi”,  Rīgas Ģimeņu studija.
 
Sestdien, 23.martā Jērcēnmuižā ar Lielās dienas svinēšanas tradīcijām iepazīstinās folkloras kopa Mežābele. Viņu vadībā tiks veikti dažādi rituāli, iesvētītas un pušķotas šūpoles, notiks apdziedāšanās, iešana senās rotaļās un spēļu spēlēšana. Ciemos būs jaunie folkloristi - folkloras kopa Ēvele. Dziedot un dancojot modināsim zemi un priecāsimies par pavasara atnākšanu. Svētku dalībniekus aicina nākt ar pūpolzariem un raibi krāsotām olām ripināšanai un ēšanai, bet tie, kas nebūs paspējuši, varēs krāsot raibas olas arī turpat, svētku vietā!
 
Sestdien, 23.martā  no plkst 10.00 līdz 12.00 Saldū O.Kalpaka laukumā Lielo dienu svinēs folkloras kopas Pampāļi un Medainis
 
Sestdien, 23.martā plkst. 14.00 Katlakalnā pie Tautas nama uz Lielās dienas iešūpošanu aicina kopa RĀMUPE
 
Sestdien 23.martā  plkst. 16.00 VEF kultūras pils Kamerzālē  - Danči un rotaļas, pavasari sagaidot. Piedalās folkloras kopas „Zvīgzna”, „Rija”, „Laiva” un Rīgas Danču  klubs.
 
Brocēnos pie kultūras nama kopa VIRZA uz Lielās dienas svētkiem aicina svētdienas vidū, 24.marta plkst. 14.00
 
Svētdien 24. martā plkst. 12.00 – 16.00 Vecrīgā, Līvu laukumā -Lielās dienas svinēšana ar šūpoļu pušķošanu, iesvētīšanu un šūpošanos, Lieldienu dziesmām un apdziedāšanos, olu krāsošanu, sišanos, ripināšanu, kā arī rotaļām un sadancošanu. Piedalās Rīgas folkloras kopas „Grodi”, „Skandinieki”, „Dandari”, „Iļjinskaja Pjatņica”, „Berendejka”, „Rija”, Rīgas Danču klubs, Rīgas Ģimeņu studija.
 
Pavasara atnākšanas svētīšana notiks arī nākamnedēļas nogalē un aprīļa pirmajās dienās –
 
30.martā.11-os MILZKALNIEKI vada lieldienas Tukuma novada Jaunsātos, plkst.15-os - Rundāles novada Svitenē, savukārt 31.martā savās mājās Smārdē  -Vēja dārzā, bet vakarā sanatorijā Jaunķemeri.

31. martā plkst.19.00 Lieldienu pasākums notiks Viļakas novada Medņevas pagasta Tautas namā.

Lielās dienas svētīšanas pasākumus, koncertus un rituālus atbalsta pilsētu un novadu pašvaldības, kā arī pašas folkloras kopas un svētku rīkotāji

Informāciju apkopoja Gunta Saule


Pavasara saulgriežu sagaidīšana Rīgā Komentēt (1)

Pavasara atnākšanu tautas tradīcijās iezīmē vairākas svinamās dienas – Ģertrūdes arī Kustoņu, Benedikta, visbeidzot, Lielā un Māras diena. Šis laika posms ir saistīts ar Zemes mātes atmošanos. Mostas auglības spēki, diena kļūst garāka par nakti un gaisma svin galīgo uzvaru pār tumsu.

Rīgas folkloras kopas aicina pievienoties visus, kuri šajā nozīmīgajā laikā, pavasara saulgriežos, vēlas sveikt Sauli un gūt svētību un enerģiju nākamajam gada cēlienam.

Šogad Rīgas folkloras kopas piedāvā sekojošu Lielās dienas svētku nedēļu:

Otrdien 19.martā  plkst. 18.00 Jāzepa Mediņa Rīgas 1. Mūzikas skolā - Muzikanti ieskandina Lielo dienu. Piedalās Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas etnomuzikoloģijas studenti, Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas koklētāju ansamblis „Karameles”, folkloras kopa „Vilkači”.

Trešdien 20. martā plkst. 6.00 – 8.00 Arkādijas parkā - Lielās dienas saullēkta sagaidīšana. Saules sveikšanas, auglības un veselības nodrošināšanas tradicionālie rituāli. Piedalās folkloras kopu dalībnieki, vada folkloras kopa „Grodi”.
 
Trešdien 20.martā plkst. 19.00 Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrā „Mazā Ģilde” - Pavasara iegavilēšana. Piedalās folkloras kopas „Vilcenes”, „Dandari”, „Berendejka”, „Saucējas”.
 
Ceturtdien 21.martā plkst. 19.00 Rīgas kultūras centrā „Iļģuciems” – Pavasara iegavilēšanas koncerts. Piedalās folkloras kopasKokle”, „Laiksne”, „Budēļi”, „Savieši”, „Iļjinskaja pjatņica”
 
Piektdien 22.martā plkst. 19.00 Rīgas kultūras un atpūta centrā „Imanta” - Lielās dienas spēkošanās.    Piedalās folkloras kopas „Vilki”, „Skandinieki”, „Grodi”,  Rīgas Ģimeņu studija.
 
Sestdien 23.martā  plkst. 16.00 VEF kultūras pils Kamerzālē  - Danči un rotaļas, pavasari sagaidot. Piedalās folkloras kopas „Zvīgzna”, „Rija”, „Laiva” un Rīgas Danču  klubs.
 
Svētdien 24. martā plkst. 12.00 – 16.00Vecrīgā, Līvu laukumā -Lielās dienas svinēšana ar šūpoļu pušķošanu, iesvētīšanu un šūpošanos, Lieldienu dziesmām un apdziedāšanos, olu krāsošanu, sišanos, ripināšanu, kā arī rotaļām un sadancošanu. Piedalās Rīgas folkloras kopas „Grodi”, „Skandinieki”, „Dandari”, „Iļjinskaja Pjatņica”, „Berendejka”, „Rija”, Rīgas Danču klubs, Rīgas Ģimeņu studija.
 
Svētkus rīko Latvijas Folkloras biedrība sadabībā ar Rīgas kultūras iestādēm, atbalsta Rīgas dome.
 
Informācija par pasākumiem – www.folklorasbiedriba.lv www.kultura.riga.lv
Jelena Jekimova, tālr. 28363035, e-pasts
Andris Kapusts, tālr. 26063277, e-pasts
 
 


Tikšanās ar Vienotības pāstāvjiem Komentēt

Pagājušajā nedēļā Latvijas folkloras biedrības darba grupas pārstāvji valdes priekšsēdētājs Andris Kapusts, biroja un projektu vadītāja Jelena Jekimova, pētniecības projektu vadītāja Aīda Rancāne, CIOFF Latvijas nacionālās sekcijas vadītāja Liāna Ose un biedrības e-vietnes veidotāja un saziņas daļas vadītāja Gunta Saule tikās ar partijas "Vienotība" pārstāvjiem Sarmīti Ēlerti,  Rīgas domes deputātiem Olafu Pulku, Valdi Gavaru un RD Vienotības frakcijas referenti Ievu Graudiņu-Šutko.

Sarunā tikšanās dalībnieki tika iepazīstināti ar situāciju, kādā šobrīd darbojas Rīgas folkloras kopas, protams, norādot, ka novados to ir vairāk, jo tur tās dabiskāk jūtas un no turienes nāk.  Bet arī Rīgā  aktīvi darbojas ap 20 folkloras kopas. Tāpat tika skarti svarīgi tradicionālās kultūras jautājumi - gan tas, cik lielā mērā ir jānovērtē un jāatrod folkloras vieta gan pirmskolas, gan tālākās izglītības jomās, gan runāts par folkloras vietu un lomu Rīgas kultūrvidē kopumā gan ikdienā, svētku reizēs.


Iecavas TARKŠĶU 10.dzimšanas diena godam nosvinēta Komentēt (1)


Viena no saulainajām šīs ziemas dienām izrādījās Iecavas vidusskolas un Kultūras nama folkloras kopas TARKŠĶI 10.dzimšanas dienas svinību diena - 19.janvāris.




Paziņoti Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvai 2012 nominētie ieraksti Komentēt

Nominācijā Labākais Tautas mūzikas albums ieteikti:

Saviešu mēļošana - Savieši
Gaviles - Trio: Z.Šmite, K.Kārkle-Puriņa, I.Cinkuss
Karsta bija Jāņu nakte - V.Muktupāvels un draugi
Gotovs - Kapela ''Dziga''
Dziediet, meitas, vokorā - Saucējas

Vairāk par Gada balvu šeit






 


Ziemas saulgriežos Komentēt

Bluķa vakars Rīgā, Latvijā un Eiropā! Komentēt (1)

Ziemas Saulgrieži ir pagrieziena punkts laika ritējumā, kad vistumšākajā gada brīdī atgriežas gaisma – Saule. Tā kliedē tumsu un ar katru nākamo dienu ceļas Pasaules kalnā augšup. Svētkus, kurus latvieši sauc par Bluķa vakaru, atzīmējušas un svētījušas arī citas tautas Eiropā. Tā ir ļoti sena un nozīmīga tradīcija ziemas periodā, kura līdz mūsdienām ir saglabājusi savu nozīmību un aktualitāti.

Ar Bluķa vakaru beidzas iepriekšējais un sākas jaunais Saules gads. Aicinām būt vienotiem šajā vakarā un kopīgi gan domās, gan velkot bluķi, nest gaismu katra sirdī, mājā, novadā, valstī!
 
            Aicinām svinēt Bluķa vakaru Vecrīgā Ziemas saulgriežos 20. decembrī!

Vecrīgā Bluķa vakars notiks ceturtdien, 20. decembrī plkst. 18.00. Bluķa vilkšana Rīgā sāksies Rātslaukumā, turpināsies pa Vecrīgas ielām un laukumiem, noslēgsies ar bluķu ugunskuru un Ziemassvētku svinēšanu Rātslaukumā. Svētku norises vadīs Rīgas folkloras kopas – „Grodi”, „Vilcenes”, „Budēļi”, „Berendejka”, „Iļjinskaja pjatņica”, „Dandari”, „Rija”, „Rīgas danču klubs” un Katlakalna folkloras kopa „Rāmupe”.

 Aicinām arī Tevi un Tavus domubiedrus nepalikt malā un pievienoties! Nāc ar savu gaismu, ņemot līdzi lāpu, pērnos Jāņu vainagus, lai sadedzinot tos Bluķa vakara ugunskurā un, izsakot savu vēlējumu tautai, zemei un valstij, veicinātu jauna gaismas gada iestāšanos! Sadedzinot veco, mēs atbrīvosim ceļu jaunajam!

Svētkus atbalsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments. Organizē Latvijas Folkloras biedrība.
 
Informācija:
www.folklorasbiedriba.lv
Jelena Jekimova, tālr. 28363035
Andris Kapusts, tālr. 26063277
 
Foto: Andrejs Broks

Bluķa vakari citviet Latvijā - karte
 


XVI stāstnieku konkurss „Teci, teci, valodiņa” izskanējis Komentēt

Rīgas Latviešu biedrības namā 2012. gada 1. decembrī jau sešpadsmito reizi notika stāstnieku konkurss „Teci, teci, valodiņa”. Tajā piedalās bērni un jaunieši no Latvijas folkloras kopām, kā arī citi jaunie stāstnieki, kuri novadu pusfinālos izcīnījuši tiesības piedalīties finālā. Ceturtdaļfinālos skolās un folkloras kopās piedalījās vairāk nekā 500 dalībnieku. 14 novadu pusfinālos tiesības piedalīties finālā nopelnīja un Rīgā ieradās 99, vēl 7 sacentās par Stāstnieku ķēniņa titulu.

 

Tuvojas Bluķa vakars - Aicinājums visiem! Komentēt

Pamazām gads tuvojas savam noslēgumam, un mēs arī sākam gatavoties Ziemas saulgriežiem. Ņemot vērā lielo atsaucību un interesi pagājušajā gadā, arī šoreiz aicinām svinēt Bluķa vakaru Ziemas saulgriežos 20.decembrī. Aicinām būt vienotiem šajā vakarā un kopīgi gan domās, gan velkot bluķi, nest gaismu katra sirdī, mājā, novadā, valstī!
 


XVI stāstnieku konkurss Teci, teci, valodiņa 2012 Komentēt

Sestdien, 1. decembrī plkst. 10.00 Rīgas Latviešu biedrībā sapulcēsies jaunie stāstnieki no visiem Latvijas novadiem, kas savu stāstnieka talantu, izteiksmes patiesīgumu un personības šarmu apliecinājuši 14 stāstnieku konkursa Teci, teci, valodiņa 2012 pusfinālos - gandrīz pustūkstotis jauno stāstnieku, no kuriem finālam Rīgā izvirzīti 120 dalībnieki.
 

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS