XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS


norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
Kā sastapām Meteni Kārsavā Komentēt drukāt

Gada notikums tradicionālajā maskošanās kultūrā – Starptautiskais Masku tradīciju festivāls – šogad norisinājās jau deviņpadsmito reizi. Ik gadus šis ir īpašs laiks. Brīdis starp ziemas un pavasara miju. Meteņi. Laiks, kad ziemas saltumu un tumsu nomaina ūdeņu čalas zem ledus un zivju mošanās, zīlīšu lemešu strīķi un zvirbuļu čiepstēšana, krustknābju pošanās uz ligzdošanu. Laiks, kad daudzviet pasaulē sākas periods, ko dēvē par gavēni vai karnevālu laiku (vārds „karnevāls” (carnem levare) tulkojumā no latīņu valodas nozīmē ”ardievas gaļai”). Reiz, tālā senatnē, daudzām saimēm Latvijā un arī visā Ziemeļu puslodē tas bija noslēdzošais maskošanās laiks. 

Kopš 1999.gada ik gadus uz Masku tradīciju festivālu sabrauc ļaudis no Latvijas malu malām, tuvāki un tālaki ārvalstu viesi.

Maskošanās ir īpaša tradīcija  īpašs valdzinājums, kas slēpjas spējā un iespējā pārtapt par citu un pazaudēt, paslēpt sevi. Ieiet kādā īpašā laikā. Svētajā laikā, svētku laikā. Sakrālajā.

Šogad festivāls norisinājās Kārsavā un tās novadā. Ziemeļlatgales sniegotās sētas un pagalmus, ielas un pakalnus apciemoja savādas būtnes – Dādi un Mārtiņu vecīši, Katrīnu meitas un Mārtiņu veči, Buki un Katrīnas pašas, Miežvilki, Suitu ķekatas, Budēļi un visdaudzveidīgākie čigāni, arī kaitas, spoki un kaladnieki, citas mazāk un retāk redzētas, sastaptas un mazāk zināmas masku grupas un tradīcijas. Festivāla dalībnieku pulks bija liels – varēja iepazīt visu Latvijas novadu maskošanās tradīcijas, jo īpaši Latgales, tālākie braucēji no Tārgales sev līdzi bija atvedušas Sāmsalas ķekatnieku tradīcijas, Rīgas ģimeņu folkloras kopa „ Berendejka” – slavu tradīcijas. Tāpat festivāla dalībnieku pulku kuplināja viesi no Igaunijas, kuri bija gan vērotāju, gan līdzvērtīgu dalībnieku lomā vienlaikus.

Festivāls iesākās sestdien ar maskoto ciemošanos sētās Malnavā, Salnavā, Mežvidos, Mērdzenē un Goliševā, savukārt vakarā visi pulcējās Kārsavas kultūras namā uz Lielo masku grupu izrādīšanos. Svētdien notika grandiozs un skaļš masku grupu gājiens Kārsavas ielās un Meteņa svinēšana “Krosta” estrādē, kur tika diets un dziedāts uz nebēdu, kur dega ugunskurs, skanēja prieks, dziesmas, danči un rotaļas. Festivāla rīkotāji, atbalstītāji un dalībnieki saņēma pateicībās rakstus, dāvāja dziesmotus sveicienus Kārsavai un Metenim. Visi sanākušie tika apveltīti ar tradicionālo Meteņa mīzienu, kas šoreiz gāzās lejup no helikoptera. Atvadoties no XIX Starptautiskā masku tradīciju festivāla un vienam no otra, maskotie devās pa sniegotiem Latgales ceļiem un takām atpakaļ mājup, domājot par atkalsatikšanās prieku jau nākamajā, jubilejas festivālā.

XIX Starptautiskajā masku tradīciju festivālā piedalījās - Limbažu tradicionālās kultūras biedrība "PaSaulei" grupa "Saulesrits", Smiltenes folkloras kopa "Rudzupuķe", Rīgas masku grupa "Grodu budēļi", Tārgales līvu folkloras kopa "Kāndla", Mazsalacas novada Sēļu pagasta folkloras kopa „Sēlene”, Rīgas ģimeņu folkloras kopa "Berendejka", Dagdas folkloras kopa ''Olūteņi”, Rīgas folkloras kopas ‘’Laiva’’ jauniešu studija “Banga”, folkloras kopa ”Izvoltīši”, Rīgas ģimeņu folkloras kopa "Garataka", Ludzas TN folkloras kopa ‘’Dzeipori’’, Pušmucovas etnogrāfiskais ansamblis ''Olūti”, Nirzas etnogrāfiskais ansamblis “Raipole”, Rīgas folkloras draugu kopa "Skandinieki", Ludzas novada Isnaudas folkloras kopa, Salnavas etnogrāfiskais ansamblis, Mērdzenes etnogrāfiskais ansamblis "Mārga", Bārbeles folkloras kopa "Tīrums", Rīgas folkloras draugu kopa "Zvīgzna", Katlakalna folkloras kopa "Rāmupe", Līvānu folkloras kopa “Ceiruleits”, Amatas folkloras kopa "Ore".

Festivālu rīkoja Latvijas Folkloras biedrība sadarbībā ar Kārsavas novada pašvaldību.

Festivāla rīkotāja izsaka pateicību par sadarbību arī Zeļču saimei Mērdzenē, Krišānu un Ļubku saimēm Mežvidos, “Latgales dārzeņu logistikai”, Annai Dančai un Elvīrai Bleivei Salnavā, “Dzīļu maiznīcai” un Ruskuļu saimei Malnavā, Skaidrītei Lankovskai Goliševā, Kārsavas vidusskolai un direktoram Edgaram Pukstam, Malnavas koledžai un direktora v.i.Viktoram Indričānam.

Festivāla fotoalbums -  http://www.folklorasbiedriba.lv/galerija/foto-galerijas/xix-staprtautiskais-masku-tradiciju-festivals/, autors: Uģis Nastevičs (www.ugis.info

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
SALA MĒNESIS

Visi mazi krūmi raud,
Vasariņu vadīdami;
Priedes, egles, tās neraud,
Tās mūžam zaļas stāv,
Tās mūžam zaļas stāv,
Lai ir ziema, lai vasara.

/2820-2, Sasmaka (Ārlava)/