XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS


norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt (1)

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
METEŅI. Par garīguma meklējumiem latviešu tautas tradīcijās Komentēt drukāt
Aīda Rancāne,
Dr.biol., Mg.phil., LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece

[Raksts tapis sadarbībā ar laikraksta Izglītība un Kultūra elektronisko žurnālu Vecākiem. Tā pirmpublicējuma avots: Elektroniskais žurnāls Vecākiem nr.4 (85)  http://www.izglitiba-kultura.lv/avize/nr4-85]


Mūsdienu reliģiju studijās garīgums tiek raksturots kā unikāla cilvēka iekšējo pārdzīvojumu pieredze, kurā klātesoši ir tradicionālie kultūras simboli, kā arī citi cilvēkam nozīmīgi tēli. Pie kam, garīgums no reliģiozitātes atšķiras ar to, ka pēdējam avoti vairāk meklējami ārējā pasaulē priekšrakstu un tradīciju veidolā, savukārt garīguma avots ir cilvēka iekšējā pieredze. Citiem vārdiem mēdz teikt, ka reliģija ir ticība kāda cita pieredzei, bet garīgums ir tevis paša pieredze, bieži saistīta ar personisko izaugsmi, pašatklāsmi, svētuma izjūtas meklējumiem vai savas „iekšējās dimensijas“ sastapšanu.

Ar to vēlos teikt, ka garīguma (arī latviskuma) meklējumu ceļš pieprasa aktīvu paša cilvēka līdzdalību. Tas ir individuāls un katram var būt atšķirīgs. Vienam meklējumi sākas ar literatūras studēšanu, citam impulsu dod kopīga svētku svinēšana, kāda sena melodija, rota, auduma raksts. Pirmajā gadījumā akcents tiek likts uz prātu un izziņu, otrajā – uz zemapziņu un emocionālo pasauli. Veiksmīgi, ja abas pieejas izdodas apvienot.

Sākt ar darīšanu, nevis prātošanu

Kāpēc izplatīts ceļš pasaules tautu kultūru praksēs ir sākt ar darīšanu, nevis prātošanu? Ar rituālu var izteikt to, ko nevar izteikt vārdos. Rituālam ir sava valoda ar dziļu simbolisku jēgu. Tajā ir gan mīklainība, gan noslēpums. Rituālu pamato mīts, bet mītisko pasauli nevaram tvert ar racionālo prātu. Mītiskajā apziņā, piemēram, ķermeņa kustība ir arī dvēseles kustība. Bieži vien pēc gadskārtu svētku svinēšanas, ja cilvēks ir bijis atvērts jaunajam, līdz šim neiepazītajam, un līdzdarbojies gan svētku sagatavošanās posmā, gan rituālo darbību veikšanā, tiek iegūta neaprakstāma vienotības sajūta ar dabu, senčiem, līdzcilvēkiem, kas ar katru nākamo reizi padziļinās.

Praktiskā nozīmība tiek savienota ar simbolisko

Sabiedrībā vērā ņemamu vietu ieņem viedoklis, ka grūti saskatīt baltu garīgās vērtības tāpēc, ka tradicionālo svētku rituālu jēga tiek saistīta ar zemkopja un lopkopja ikdienu, kas mūsdienu pilsētniekam vairs nav aktuāla. Taču es vēlos uzsvērt, ka rituāli, kas veltīti auglības, ražas nodrošināšanai, atgādina un izceļ plašākas kosmiskas kopsakarības. Piezīmēšu, ka laukos ļaudis joprojām audzē labību un lopus. „Senajam latvietim” govs, vista vai krupis nav tikai piena, gaļas vai kāda cita materiāla labuma ieguves avots. Praktiskā nozīmība tiek savienota ar simbolisko. Minētie dzīvnieki var būt arī sakrāli objekti – Zemes mātes jeb Māras reprezentanti. Cits piemērs. Jebkurš koks var kalpot kā kurināmā vai celtniecības resurss, taču tas spēj pārvērsties arī Pasaules kokā. Respektīvi, garīgums ir mūsos pašos, mums tikai jāzina šo simbolu valoda. Simboli spēj izteikt ne tikai apzināto, bet arī neapzinātu nozīmju un jēgu tīklu. Ne vienmēr folklorā, tautas dziesmās mantotās formulas jāsaprot racionāli un lietišķi ar prātu, to ietekme ir daudz plašāka.

Latviskais gars

Kā ģimenēs vecāki var vispirms jau paši būt latviski savā garā? Jebkuras ģimenes (dzimtas, tautas) spēks slēpjas savu sakņu apzināšanā. Vispirms katram ir jāsāk ar savas dzimtas vēstures, sava novada kultūras tradīciju izzināšanu. Ja ir apņemšanās darināt savu tautas tērpu, tad tam būtu jābūt no tā novada vai pagasta, no kura tu vai kāds no taviem vecākiem, vecvecākiem ir nācis. Ja ir vēlēšanās svinēt Jāņus, tad vērtīgi būtu iemācīties sava novada līgotnes. Savējā, tuvā apzināšana un apguve veido personiskas kultūras vērtības, kas ļauj sevi konkretizēt un vēlāk sastapties ar citādo.

Laiku pa laikam mēs salāgojam dažādus procesus mītiskajā, fiziskajā un sociālajā plānā

Skaidrojums par pasaules izcelšanos, tās funkcionēšanas likumsakarībām attieksies uz mītisko plānu. Mītiskā realitāte ir iepludinājusi sevī zemapziņas informāciju, kuru apziņa arhetipisku tēlu veidā apvieno ar tiem tēliem, kas iegūti no ārpasaules. Šie arhetipiskie tēli ir līdztiesīgi, bieži vien pat svarīgāki par ārpasaules jutekliski tvertajiem tēliem. Tādā veidā senā cilvēka apziņa sapludina vienā veselumā saturu un formu, laiku un mūžību. Fiziskais plāns atspoguļos ar mūsu maņām tveramās pārmaiņas fiziskajā pasaulē. Par sociālo plānu runājam, parādot pārmaiņas indivīda un sabiedrības dzīvē. Katra kultūra funkcionē un atražo sevi caur konkrētiem cilvēku uzvedības veidiem. Rituālā dabas (bioloģiskais) fakts (piemēram, dzimšana, nāve) pārvēršas īpašā – sakrālā sociālā notikumā.

Metenis kā tēls, kurš nāk pie mums pār kalniņu, kuram ir piecas meitas un pieci dēli, būs tverams mītiskajā plānā. Kā īpašais laiks kalendārā, noteikts saules stāvoklis gada ritējumā, tas iniciēs fiziskas pārmaiņas dabā, iezīmēs pavasara sākumu. Sociālajā plānā tradicionālajā sabiedrībā Meteņi iezīmēs robežšķirtni starp darāmajiem darbiem - beigsies vērpjamais laiks, sāksies aušana. Domāju, ka arī mūsdienās, neskatoties uz vienveidīgo darbu birojā vai kur citur gada garumā, personīgajā dzīvē tas iezīmēs kādas izmaiņas. Varbūt tā būs vasaras ceļojumu plānošana, apģērba iegāde un nomaiņa uz plānāku, vai biežāki izbraucieni dabā, izmaiņas ēdienkartē u.c.

Meteņi iezīmē pavasara sākumu

Tradicionālajā kultūrā tikai rituāls apliecina notikumu. Meteņus svin ne tāpēc, ka dabā iestājies silts laiks, bet otrādi – pavasaris nomaina ziemu tāpēc, ka noticis pavasara sagaidīšanas rituāls. Citiem vārdiem, pasaule nemainās pati par sevi, kā tas šķiet mūsdienu cilvēkam. Pasaule mainās un izmaiņas tiek akceptētas tikai rituālos. Laiks pulsē svētku rituālos. Pavasara sagaidīšana var notikt arī tad, ja dabā vēl ir auksta ziema. Savukārt, lai cik auksts laiks vēl būtu dabā, pēc svētku nosvinēšanas tas tiek uzskatīts par pavasarīgu.

Lai kāda darbība kļūtu par rituālu, tā jāpārvērš zīmju un simbolu valodā. Tas, vai, piemēram, laišanās ar ragaviņām no kalna būs ikdienišķa izklaide, vai ritualizēta darbība, ir atkarīgs, cik jēgpilni cilvēks to darīs. Pacelties virs ikdienišķās apziņas palīdz gan svētku apģērbs, gan kopīgais svinētāju nolūks šādai izdarībai, gan pārdzīvojums par sacensības rezultātu, gan rituālās vārdformulas, kas pavada nobraucienu u.tml.

Ar maskas palīdzību cilvēks komunicē ar neredzamo pasauli

Varam to saukt par viņpasauli, citpasauli, vienkārši – ar citādo. Vai tā būtu kosmogonijas atkārtošana, dzimšanas-nomiršanas-atdzimšanas izspēlēšana, mītisko tēlu klātbūtne, - saskarsme ar maskām atjaunos laiku un telpu, nodrošinās auglību, atnesīs svētību. Kādas maskas lietot, kā uzvesties, ko teikt vai dziedāt – šādas prasmes parasti manto tradīcijās.

Masku tēlu izvēle tradīcijas ietvaros mēdz būt spontāna. Cilvēka raksturs un citi dotumi noteiks, vai viņš gribēs būt masku grupas barvedis – galvenā maska, kas vada citu masku darbošanos, vai maska, kura var klusēt un vienkārši būt klāt barā. Ja runā par dzīvnieku maskām, tad tie ir mītiskie dzīvnieki ar īpašām spējām šķērsot pasauļu robežas un atnest cilvēkiem auglību un svētību. Tradicionālajā sabiedrībā un, ceru, arī mūsdienās, būtiski domāt: „Ko es varu dot citiem?” Tad atbilde uz jautājumu: „Ko man tas dos?” - nāks likumsakarīgi.

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
SVEČU MĒNESIS

Iesaliņa malējiņa
Bitit' nesa saujiņâ;
Alutiņa brūverits
Lāci veda namiņâ.
Liec, lāciti, savu spēku,
Bitit, savu saldumiņu!


/Dainu skapis, 19627-0, Cēsu Biksērē/