Aktuāli RSS
Notikusi izdevuma “Škilbanu sīvas” un Šķilbēnu etnogrāfiskā ansambļa videoklipa prezentācija Komentēt drukāt

3. decembrī Viļakas novada Šķilbēnu pagasta kultūras centrā “Rekova” notika Ziemeļlatgales tradicionālās dziedāšanas godināšanas svētki “Dzīdat, meitas, kū gaidat!”, kuros līdzās Šķilbēnu etnogrāfiskā ansambļa 35 gadu jubilejai tikai iepazīta Ziemeļlatgales tradicionālā dziedāšana, svinēta izdevuma “Škilbanu sīvas” iznākšana un prezentēts ansambļa videoklips dziesmai “Es apsieju lynu dryvu”.

Uz kopīgiem svētkiem Rekovā bija pulcējušies gan Viļakas novada kolektīvi – Medņevas etnogrāfiskais ansamblis, Upītes etnogrāfiskais ansamblis, folkloras kopas “Upīte” un “Rekavas dzintars”, gan ceļu uz Šķilbēniem bija mērojuši Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Etnomuzikoloģijas mācībspēki un studenti, Latviešu folkloras krātuves komanda un biedrības “Latgolys Studentu centrs” folkloras kopa “Ceidari”. Gan pašas šķilbēnietes, gan ciemiņi vairāk nekā trīs stundu garā koncertā izdziedāja Šķilbēnu etnogrāfiskā ansambļa un citas Ziemeļlatgales dziesmas. Par vakara īpašāko brīdi kļuva ansambļa dziedātājas Jadvigas Kovaļevskas (Jadzes) un Latviešu folkloras krātuves pārstāvju vienošanās kopīgā dziesmas “Orojs ora ceļa molā” izdziedāšanā.

Viens no vakara svarīgākajiem notikumiem bija izdevuma “Škilbanu sīvas” prezentācija. 144 lapaspušu biezā grāmatiņa un klāt pievienotais audio disks ar dziesmu ierakstiem ir unikāla liecība par Šķilbēnu etnogrāfisko ansambli un tā dziedātājām, kā arī ar Ziemeļlatgalē, īpaši Šķilbēnos dziedāto dziesmu repertuāru. Izdevumā līdzās Šķilbēnu etnogrāfiskā ansambļa vēsturei aprakstā un bildēs, ir iespēja iepazīt 21 dziedātājas dzīvesstāstu, atrast 26 dziesmu nošu transkripcijas un dziesmu vārdus. Ansambļa repertuāra dziesmu ieraksti dokumentēti izdevumam klāt pievienotajā audio diskā.

Šķilbēnu etnogrāfiskais ansamblis tika nodibināts 1981. gadā, kad Šķilbēnu sievas, iedvesmojoties no kaimiņu ciema Upītes dziedātājām, sanāca kopā, lai ar dziesmām kuplinātu dažādas sadzīves un svētku norises. Ansambļa sastāvā līdzās pirmajām ansambļa dziedātājām šobrīd tradīciju turpina arī jaunās dziedātājas. Spilgtākā dziesmu zinātāja, kuras teiktās dziesmas vēl arvien veido lielāko daļu ansambļa repertuāra, bija nu jau mūžībā aizgājusī Rozālija Slišāne (mīļi saukta Razulīte).

3. decembra pasākumā pirmizrādi piedzīvoja arī Šķilbēnu etnogrāfiskā ansambļa dziedātājām veltīts videoklips, kurā iemūžināta ansambļa himna “Es apsieju lynu dryvu” – gan ansambļa spožākās dziedātājas Rozālijas Slišānes (Razulītes) dziedājumā, kas dokumentēt 1988. gada folkloras ekspedīcijas laikā Šķilbēnos, gan šobrīd ansamblī dziedošo sievu izpildījumā. Videoklipa mērķis bija parādīt dziedošo sievu vienkāršību, dažādo skaistumu un dziedāt prieku, neskatoties uz ikdienas darbiem, rūpēm un dažādajiem likteņiem.

Etnomuzikoloģe Anda Beitāne, stāstot par Ziemeļlatgali un tās tradīcijām saka: “Latvijas ziemeļaustrumu mala blakus Krievijas robežai, kādreizējā Abrenes apriņķa teritorija, bijušā Balvu rajona daļa jeb, atbilstoši šodienas administratīvi teritoriālajam iedalījumam, Balvu novada Briežuciema pagasts, Baltinavas novads un Viļakas novada Šķilbēnu un Medņevas pagasti, kā arī Viļakas pilsēta – tā ir vieta, kur vēl arī mūsdienās iespējams sastapt nepastarpinātā veidā pārmantotu tradicionālās mūzikas repertuāru, kas turpina dzīvot, aizvien pielāgojoties jauniem apstākļiem.”

3. decembra vakars bija apliecinājums tam, ka tradicionālajai dziedāšanai Ziemeļlatgalē ir ne vien stipras saknes, bet arī skaidra un spoža nākotne – turpat Viļakas novadā aug jauna dziedātāju paaudze, kas, ļoti iespējams, ar savu stāstu un veidu, bet turpinās un saglabās šajā pusē raksturīgo īpašo tradīciju.

Ziemeļlatgales tradicionālās dziedāšanas godināšanas svētkus rīkoja biedrība “Latgolys Producentu Grupa”, sadarbojoties ar kultūras centru “Rekova”. Svētku norisi atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programma ar AS “Latvijas Valsts meži” atbalstu, bet izdevums “Škilbanu sīvas” tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Viļakas novada domes atbalstu.


Plašāk par Šķilbēnu etnogrāfisko ansambli: http://www.skilbanusivas.lv/

Informāciju sagatavoja:
Edīte Husare
Projektu vadītāja
Biedrība “Latgolys Producentu Grupa”
, 29509672

Saite uz videoklipu https://youtu.be/auphcGWt_ck
Saite uz ansambļa Soundcloud profilu: https://soundcloud.com/user-541147484
Saite uz pasākuma bildēm: https://failiem.lv/u/tb7y4nrr
Foto Andrejs Vasjukevičs
Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS