Aktuāli RSS
Tradicionālās mūzikas ceļi 21. gadsimtā Komentēt drukāt

20. novembrī plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Mākslas un mūzikas centrs aicina uz sarunu cikla “Mu-te” pirmo sarunu “Tradicionālās mūzikas ceļi 21.gadsimtā” 4.stāva Mazajā zālē par latviešu tautas mūzikas instrumentiem, tradicionālo mūziku un jaunradi, par to kā tautas mūzika iekļaujas un mainās laikmeta mūzikas skaņu pasaulē vai tieši otrādi, kā tā saglabā savu skanējumu dažādu mūzikas virzienu virpulī. Šī saruna būs gan par inovatīviem tautas mūzikas spēles meklējumiem un interpretācijas iespējām, gan par latviešu tautas mūzikas instrumentiem, to attīstību un izmantošanu folkloras, postfolkloras, rok, pasaules mūzikas un citos mūzikas virzienos. 

Sarunā piedalīsies folkloras speciālisti un muzikanti multi-instrumentālisti Dina Liepa, Ruta Stepiņa un Oskars Potjanko. Sarunu moderēs LNB Mūzikas lasītavas nozaru bibliogrāfe Liena Teterovska, tautas tradīciju kopas “Budēļi” vadītāja.

Dina Liepa ir pazīstama kā brīnišķīga koklētāja un aizrautīga folkloras skolotāja. Ikdienā viņa ir Rīgas bērnu un jauniešu folkloras kopu koordinatore, Latvijas bērnu un jauniešu folkloras programmas „Pulkā eimu, pulkā teku” muzikālā vadītāja. No 1998. gada Rīgas skolēnu pils folkloras kopas „Kokle” vadītāja, folkloras kopas „Laiksne” dalībniece. Dinas sirds darbs saistīts ar folkloru, bērniem un jauniešiem.

Dina ir pārliecināta, ka folklora un tautas mūzika harmonizē cilvēku, ļauj atrast sevi un savu piederību. Caur mūsdienīgo tautas mūzikas interpretāciju bērni iemācās saprast tradicionālās mūzikas saknes un spēj to pasniegt daudzveidīgā un aizraujošā veidā.

Ruta Stepiņa ir tautas muzikante, spēlē vairākus mūzikas instrumentus, ir latviešu tradicionālās kultūras speciāliste, ar vairāk nekā 20 gadu lielu folkloras un tautas mūzikas skolotājas pieredzi. Šobrīd vada folkloras kopas "Lāns" un bērnu un jauniešu folkloras kopu "Rudzi". Savu pasaules skatījumu un tautas mūzikas izjūtu Ruta realizē gan folkloras kopā "Lāns", gan “Rudzi”. „Lāns” apraksts vēsta: „folkloras kopa “Lāns” spēlē autentiskus latviešu tautas instrumentus, latviešu folkloras dziesmu materiālus papildinot ar savām interpretācijām. Mūzikas pazinēju aprindās folkloras kopa ir pazīstama ar savu savdabīgi senatnīgo, smalko un sievišķo skanējumu. Jauns pieskāriens tradicionālajai mūzikai. Uzstāšanās laikā skatītāji var dzirdēt un redzēt, kā spēlē autentiskus skaņu rīkus, zināmus un, arī ne tik pazīstamus, senos mūzikas instrumentus, kas rada akustiski neparastu skaņu gleznu.”

Oskars Potjanko pēc izglītības ir gan programmētājs, gan etnomuzikologs. Pasniedz ermoņiku spēli Mūzikas akadēmijā. Tautas mūzikai pievērsās 2005. gadā, kad aizgāja mācīties spēlēt kokles pie Dinas Liepas, kura drīz vien iesaistīja Oskaru arī folkloras kopā „Kokle”, par ko ir ļoti pateicīgs. Tur sākās arī viņa ceļš līdz tautas muzikantam.

Kopš tā laika Oskars izmēģinājis daudzus mūzikas instrumentus, un iesaistījies dažādos muzikālos projektos. Spēlē grupā „Maskačkas Spēlmaņi” un kopā ar tautas vijolnieku Jurģi Ukrinu. Pēdējā laikā apgūst un pilnveido ermoņiku spēli un kopā ar kapelu ar draugiem no etnomuzikoloģijas nodaļas ir izdevuši vēsturiski informatīvu grāmatu ar disku par tikai Latvijā sastopamajām ermoņikām ieviņām.

Publicitātes foto

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS