XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS

norisināsies 2020.gada 29.februārī -1.martā

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt (1)

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt (1)

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
Ūsiņu laiks Latvijā un pasaulē Komentēt drukāt

Ūsinu laiks Latvijā un arī pasaulē, kur latvieši mīt un ciemojas, šogad ritējis gana sparīgi un plaši. Arvien biežāk un vairāk ļaudis, mūsu tuvāki un tālāki domubiedri un latviskās tradīcijas kopēji Ūsinus svin un gaismas vairošanās laiku daudzina. Jau 4.maijā Ūsiņu svinēšanas laiku iesāka Vidzemes novadā Druvienas ciltī - gan ar aizraujošo un iedvesmojošo PĒRKONVĪRU koncertu, gan Ūsiņu rituāliem.

Savukārt 5.maijā notika Latvijas Dievturu sadraudzes rīkotie un vadītie Ūsiņi Klintaines pusē - ar Gaismas daudzinājumu Lokstenes svētnīcā un Ūsinu auglības ritiem Ozolu-akmeņu pļavā. Rituālu Lokstenes svētnīcā bija izlolojuši un vadīja vēl šai sezonā stiprinājušies, LDS Klintaines puduris un Daugavas saime Guntas Lazdas un Guntas Saules aprūpē un vadībā. Norises stiprināja aizrautīgi dūdinieki Solvita un Uldis Bērziņi, tagad arī Skrīveru folkloras kopas vadītāji, un dāsnā sēļu balss Vita Talla. Līdzskanēja un sabalsojās Kokneses kopas URGAS vadītājas Ingunas Žogotas kokles un sievu skanīgās balsis, tradīcijā un folklorā svaidītie Bišu saimes un Svētes draudzes ļaudis - Andris, Anita, Jana, Henrijs un citi, kas citkārt sastopami arī Tērvetes nu Katlkalna folkloras kopās. Ūsiņam radnieciskos Pērkona ritmus ierībināja Pērkonvīrs no Auļukalna Mikus Čavarts. Bet Ūsinu auglības ritus vadīja Svētes saime no Jelgavas puses un jo īpaši tos kopā turēja Bišu Andris,. Sievas un meitas gāja rotāt pakalnītē, iedancošanas muzikālo daļu uzradīja koknesietis Uldis Bērziņš un Vidzemes sēlis Tālis Karlsons, dejas veda un soļus ritināt līdzēja ne tikai Gunta Saule un Bišu Andris, bet arīdzan savulaik Arta Kumsāra skolnieks Brūno Podiņš no Cesvaines. Šis tiešām bija brīnumains sadziedāšanos un sadarbošnos notikums. Tas ir iedvesmojošs sākums varbūt ar tikpat iedvesmojošu nākotnes elpu.

5.maijā Ūsiņus svinēja arī Turlavā (Ķoniņciemā) ķoniņu pēcteči un viņu draugi - kurša Ingus Freiberga vadīti - te kopā sabrauca gan stāstnieki, gan dzintara ķērēji un viedie no Kurzemes puses un ne tikai. 6.maijā uz Ūsiņdienas tirgu aicināja Kokneses Radošās mājas ļaudis - bijusi gan skaļa un jautra tirgošanās, gan danči, dziesmas un pat uz ugunskura vārīta zupa kopīgam gardam mielastam.

12.maiju par svētku brīdi bija izvēlējusies Beverīnas saime, kas savējos kopā sauca Pekas kalnā un arī Amerikas Latvju dievturu sadraudze Viskonsīnā - savā Dievsētā. Vēl nedēļu vēlāk uz Ūsiņu nakti ar uguns degšanu, ugunij un zemei zirgu un pašu labklājības labad ziedošanu, dziedāšanu, zirgiem un citām izdarībām un rituāliem kopā aicināja Jānis Jasjukēvičs. Vēl maija izskaņā Ūsiņus daudzinās folkloras kopas un tradīciju kopēji Mālis un Grodi - savā pusē, Viteniekos. Un gan jau, ka šīs nav vienīgās vietas, kur šai pavasarī Ūsiņu svētki svinēti un ar īpašiem rituāliem iezīmēti.

Tā iegadījies, ka šai pavasarī latvieši Ūsiņdienu svinējuši, svētījuši, Ūsiņu godājuši ne tikai Latvijā un Amerikas kontinentā, kur daudz latvju dievturu un dievestīgi domājoši ļaudis mīt, bet arī tālajā Indijā, Haridvārā.

Ūsiņu dienas svētkus par godu Latvijas Simtgadei 2018.gada 23.aprīlī rīkoja Dev Sanskriti universitāte Haridvārā. Tajos piedalījās Latvijas universitātes absolventu koris “Jubilate” (diriģents prof. Juris Kļaviņš), tautas deju kolektīvs “Saime” (vadītāja Vita Vilka) un folkloras grupa “Vilki” (vadītājs Uģis Treide). Svinības apmeklēja Indijas Valsts ministrs kultūras un tūrisma lietās Dr. Mahešs Šarma (Dr. Mahesh Sharma) un citas augsta līmeņa Indijas amatpersonas, kā arī Latvijas vēstnieks Indijā Aivars Groza, bijušais Latvijas universitātes rektors prof. Mārcis Auziņš un pasākuma idejas autori - Dev Sanskriti universitātes prorektors Dr. Činmajs Pandja (Dr. Chinmay Pandya) un Latvijas universitātes Prof. Emeritus Sigma Ankrava.

Latvijas vēstnieks Indijā Aivars Groza, uzrunājot klātesošos, izteica pateicību Dev Sanskriti universitātei par pasākuma organizēšanu un krāšņajām Latvijas Simtgades svinībām Haridvārā, popularizējot latviešu kultūru un folkloru Indijā. Tāpat arī vēstnieks pauda pārliecību, ka universitāte turpinās spēlēt aktīvu lomu abu valstu sakaru pilnveidošanā.

Koncerti Haridvārā ar kora “Jubilate”, tautas deju kolektīva “Saime” un folkloras kopas “Vilki” dalību notika divas dienas – 23. un 24.aprīlī. Abas dienas Dev Sanskriti universitātes svinīgā zāle, kurā ir 1000 sēdvietu, bija pārpildīta, un skatītāji sveica izpildītājus ar skaļām ovācijām. Turklāt Indijā ļaudīm bija iespēja pasākumu vērot tiešsaistē un šo skatītāju skaits bijis teju 1 miljons.

Dev Sanskriti universitātes rektors, kā viņu dēvē tur, Pro-Vice Chancellor, Činmajs Pandja ir nodibinājis savā universitātē Indijā pagaidām vienīgo Baltijas kultūras un studiju centru. Viņam pieder ideja Haridvarā svinēt Ūsiņdienu. Un viņš ir gādīgs namatēvs daudzajiem māksliniekiem no Latvijas.

Haridvaras universitāte ir īpaša ar to, ka tā veidota pēc holistiskiem principiem – jebkura saimniekošana un jebkura praktiska zinātne vai cita prasme savā dziļākajā būtībā ir arī garīga, arī apdvēseļota. Un tikai šīs visas zinātnes kopā liekot var gūt vislabākos panākumus un saimniekot visveiksmīgāk. Būtībā tā ir senā, tradicionālā saimniekošanas un dzīvošanas pieredze, kas aprakstīta latvju Dainās un šobrīd tiek veicināta un kopta Haridvarā.

Foto no Uģa Nasteviča un LU arhīva


Saites - Dev Sanskriti university Haridvar

Ūsiņi Lokstenē - 2018 (foto: Uģis Nastevičs, www.ugis.info)

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
VEĻU MĒNESIS

Atminiet, labi, ļaudis,
Cik augšā, cik zemē;
Cik augšā sīku zvaigžņu,
Cik zemē akmentiņu.