XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS


norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt (1)

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
Vasaras saulgriežu svētki Turaidas Jāņkalnā Komentēt drukāt

Turaidā jau tradicionāli 21.jūnijā no plkst. 19.00 līdz saules lēktam latviskās tradīcijās tiks svinēti vasaras saulgriežu svētki ļaujot sajust Jāņu burvību senatnes auras apdvestajos Turaidas pakalnos. Viena no svētku rīkotājām, nodibinājuma „Māras loks” pārstāve Agnija Saprovska vēsta: „Svētki ļaus pieredzēt „dzīvu” tradīciju - izdzīvot Jāņu nakts norises no vakara līdz pat rīta gaismai - vīt vainagus, siet sieru un, iepazīt seno zinšu spēku, aplīgot Jāņa tēvu un Jāņa māti, kā arī plašo Turaidas muzejrezervāta sētu. Saulīti pavadot, iekurt Saules un Pāra ugunskurus, kas nakts garumā un turpmāk gada ritā stiprinās sievišķo un vīrišķo spēku. Aizdegt pūdeli ar uguns bultām un naktī izdziedāt buramdziesmas, - lai raganas skrien šķērsu gaisu, ne mūsu sētiņā. Kopā ar Vītolu ģimeni pieredzēt pāra spēku pie Saules ugunskura, bet Dziesmu dārzā kopā ar folkgrupu „Iļģi” sajust Jāņu vitālo enerģiju. Gremdēties Vidzemes novada stāstnieku teiksmās pie Zinšu ugunskura un griezt nerimtīgus dančus līdz pat rīta gaismai kopā ar folkloras deju kopu „Dandari”. Rītausmā uzsākt gaismas ceļu uz Dainu kalnu, lai sagaidītu saulīti rotājam. Svētku rīkotāji piedāvā izdzīvot patieso saulgriežu tradīciju tā, lai katrs var būt klāt un sajust gada īsākās nakts burvību.”

PĀRA spēks – gaismas PĀRSPĒKS ir 2014. gada Turaidas Vasaras saulgriežu vēstījums. Caur pāra spēku tauta turpinās, caur pāra spēku pasaule izpaužas savā dualitātē un vienotībā. Pāris ir radošais pirmsākums, bet radīt nozīmē nest gaismu.

2014. gadā Sigulda ir Rīgas - Eiropas kultūras galvaspilsētas partnerpilsēta. Līdz ar to, gaidot tuvus un tālus ciemiņus, šī gada vasaras īsākās nakts svētkus kopīgi sarūpējuši nodibinājums „Māras loks”, Turaidas muzejrezervāts un Siguldas novada dome.
 

SVĒTKU NORISES

19.00 - 21.00 – Zāļu vakars – sievu gatavošanās Jāņu svinībām - siera siešana, vainagu vīšana, pirts un zāļu zintis, vīru gatavošanās Jāņu svinībām, sētas un saimes aplīgošana, interaktīvs teātris bērniem „Mazie Jāņi” kopā ar folkloras kopu „Putni”.

21.00 – Gājiens uz Jāņkalnu, Saules un Pāra ugunskuru iedegšanas rituāls kopā ar „Māras loks” ļaudīm, baltu saimi „Saules ceļš” un folkloras kopu „Delve”

22.15 – Uguns pūdeles aizdegšana, rotaļas kopā ar folkloras kopām „Talsi”, „Trejteka” un „Vīteri”

22.30 – Zinšu ugunskura aizdegšana ābeļdārzā Jāņa kalna pakājē kopā ar Krūskopu ģimeni un Pavlovsku ģimeni, stāstnieku nakts aizsākums.

23.00 – 01.00 – Vidzemes stāstnieku stāsti

23.30 – Nakts vidus rituāli, pāra stiprinājums kopā ar folkloras kopu „Delve”

Visas nakts garumā pie Pāru ugunskura tiek stiprināti pāri, bet viedi ļaudis atklāj senās zintis par zīmju un ziedu spēku.

Ap 00.30 – Ugunsrata ritināšana

01.00 - Sadziedāšanu un sadancošanu Dziesmu dārzā kopā ar folkgrupu „Iļģi”

02.00 – Sadancošana kopā ar folkloras deju kopu „Dandari”

01.00 - 02.30 Nakts dziesmas pie Saules ugunskura kopā ar Vītolu ģimeni

03.00 – Gaismas ceļš pretim saulei uz Dainu kalnu, mazgāšanās avotā un rīta rasā kopā ar Solvitu Lodiņu un Māru Branti

04.30 – Saules sagaidīšana ābeļu dārzā pie skulptūras „Neguli, saulīte” kopā ar Vītolu ģimeni

05.00 - Jāņa uguntiņa palaišana Gaujā

Aicināti piebiedroties visi lieli un mazi līgotgribētāji, līdzi ņemot Jāņu zāles, jau nopītus vainagus (būs iespēja tos pīt arī uz vietas), siltāku apģērbu, piemērotus apavus un paklājamos, kas var noderēt kā sēžamie, kā arī nelielu cienastu sev un savai saimei. Ieeja par ziedojumiem.

Lai nebūtu jādomā par auto novietošanu Turaidā, sadarbībā ar Latvijas dzelzceļu 22.jūnijā plkst. 2.00 no Siguldas uz Rīgu kursēs speciāls vilciens, kas Rīgas jāņabērnus nogādās mājās. No Siguldas uz Turaidu tiks nodrošināts bezmaksas autobuss:

Sigulda- Turaida no Siguldas autoostas 20.00, 22.30 un 23.30,
Turaida - Sigulda no autopieturas 22.00, 23.00, 01.30.

Pasākumā norises vada folkloras kopas no visiem Latvijas novadiem, seno zinšu teicēji un stāstnieki - folkloras kopa „Silavoti” no Rīgas, Vidrižu „Delve”, Lēdurgas „Putni”, Rīgas „Savieši”, „Budēļi” un folkloras deju kopa „Dandari”, Talsu folkloras kopa „Talsi”, Laucienes „Trejteka”, Launkalnes „Rudzupuķe”, Siguldas „Senleja”, Ceraukstes „Laukam pāri”, Ozolmuižas „Ūzuleņi”, Rēzeknes „Vīteri”, Jērcēnu „Mežābele”, Krūskopu saime, Baltu saime „Saules ceļš”, Solvita Lodiņa, Vītolu ģimene un folkgrupa „Iļģi”. Ar senajām zintīm dalās Zeltīte Kaviere, Kaija Brisone, Indra Čekstere, Raimonds Ābele, Marija Andina, Bražu saime un Jānis Brikmanis. 

Pasākumu rīko „Nodibinājums Māras loks”, Turaidas muzejrezervāts un Siguldas novada dome. Atbalsta: birojs Rīga-2014. Cienastu rūpē maiznīca „Flora”, Valmiermuižas alus darītava, z/s „Kalnkārkliņi”, „Straupes piensaimnieks” un „Siguldas minerālūdens”.

Plašāka informācija par pasākuma norisi: www.marasloks.lv, www.turaida-muzejs.lv, www.sigulda.lv, arī zvanot: 29541105, 26572142.

Komentāri
Pievienoja: Gunārs @ 25.06.2018. 10:45
Viss bija kolosāli! Patiesi- visas latviešu tautas un tās draugu kopēja SAULGRIEŽU SVINĒŠANA! Tas vienkārši ir neaizmirstami.. Tada kopības
sajūta, ka elpa aizraujas! Un ar katru gadu arvien kuplāks svinētāju pulks tieši 21.jūnijā- ASTRONOMISKI GADA ĪSĀKAJĀ NAKTĪ( ARĪ 22.06 UN
DAĻĒJI ARĪ 23.06) vAI TAS NEBŪTU BRĪNIŠĶĪGI, JA MĒS SVINĒTU 21.-23.06. Un 22.06 tak ir UZVARAS DIENA( CĒSU KAUJU ATCERES DIENA.. Domāju
-latviešu tauta to ir pelnījusi!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
SVEČU MĒNESIS

Iesaliņa malējiņa
Bitit' nesa saujiņâ;
Alutiņa brūverits
Lāci veda namiņâ.
Liec, lāciti, savu spēku,
Bitit, savu saldumiņu!


/Dainu skapis, 19627-0, Cēsu Biksērē/