XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS

norisināsies 2020.gada 29.februārī -1.martā

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt (1)

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt (1)

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
XVIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls izskanējis Komentēt drukāt

Gunta Saule,
Latvijas Folkloras biedrība
Foto: Uģis Nastevičs, www.ugis.info


Pagājušās nedēlas nogalē no 24.-26.februārī Rīgā, Katlakalnā, Mālpilī, Vecumniekos un atkal Rīgā meteņoja ne tikai sniega gaisi un mirdzēja ne tikai saules gaisi, bet arī astoņpadsmitais Starptautiskais masku tradīciju festivāls. Un gar acīm zibēja, ausīs skanēja, žvadzēja un šķindēja, un sirdīs iekkrita visraibākais un daudzveidīgākais maskoto ļaužu pulks, kāds sastopams tik reizi gadā. Jā, tā esam ieraduši, ka Meteni svinēt kopā sabrauc visdažādākie gada tumšā laika maskotie tēli. Arī šogad.

Rudens Vecīši no Limbažu puses Delves, Salacgrīvas Cielavas un Katlakalna Rāmupes, Kūjinieki jeb Mārtiņa veči no Tomes Graudiem, Andreja bērni no Ogres Artavas. No ziemas laika maskotajiem bija visdaudzveidīgākie Čigāni – gan Rīgas no Laivas izaugusī Banga, Ādažu Ābols, Līvānu Ceiruleits, Sarkaņu Libe, Ventspils puses Kāndla, Smiltenes Rudzupuķe un pat Kāzu čigāni kā Dandari. Bija Miežvilki un Dzērvju kāsis un tika izspēlēta Buka tiesa. Gājienā varēja manīt dažādu rangu budēļus – gan Dimzēnu un Saviešus, gan mums jau pazīstamos Grodu Budēlus un Ķekatas. Bija pat Pelnu āži no Salacgrīvas Dvīgas un Viņējie no Rīgas Skandiniekiem, Limbažu Saulesrits, Vecumnieku Tīrums un Siguldas Senleja. Trīs viesu kopas bija atbraukušas no Lietuvas – Kelmes Knituva ar Užgavēna tradīciju, kopa no Suvalkijas pilsētiņas Gražiškiem dancināja Balto zirgu un Vecumniekos ciemojās viņu draugu kopa no Pabiržiem, Žemyna. Sastapām arī maskoto Čehijas valahiešu deju un muzikantu kopu Radhošť. Festivāla viesu, konferences dalībnieku un skatītāju pulkā bija masku tradīciju pētnieki – Arūnas Vaicehauskas no Lietuvas, Vladimirs Bocevs no Maķedonijas, arī CIOFF pārstāve Marketa Lukešova no Čehijas. Kopā teju 300 dalībnieku.

Daudziem festivāls sākās piektdienas vakarā Rīgas Kongresu namā ar dižkoncertu, kur tika parādītas interesantākās Latvijas masku tradīcijas cauri gadskārtām, Latvija krievu pārģērbšanās tradīcijas un savu priekšnesumu sniedza viesi no Lietuvas un Čehijas. Čehi daudzus pārsteidza ar pazīstamiem masku tēliem, kas sastopami arī mūsu maskoto grupās – Velns, Lācis ar Dīdītāju, Jaunais pāris. Vakars beidzās ar sirsnīgu sadejošanu un Meteņu laikam gluži raksturīgiem cīniņiem.

Savukārt sestdienas rītā maskotie pa dažādiem ceļiem devās apraudzīt, kā dzīvo ļaudis lauku sētās – Vecumniekos, Mālpilī un Katlakalnā. No desmitiem rītā Katlakalna ielās un krustojumos, un dažlabā sētā un pagalmā viesoties maskoti ļaudis ne tikai no visiem Latvijas dižnovadiem, bet arī ciemiņi no tuvām un tālākām ārvalstīm. Un tikpat līdzīgā kārtā viss notika Mālpilī un Vecumniekos – tik tur lauki plašāki un lielāki gabali drošvien tika nostaigāti vai nobraukti.

Rīgas Kultūra pilī Ziemeļblāzma sestdienas pievakarē sākās un līdz vēlai naktij turpinājās masku grupu izrādīšanās un C vitamīnu uzkrāšana, lai atlikušo ziemas nogrieznīti varētu godam un pie labas veselības aizvadīt un pavasari sagaidīt. Ne nu to var aprakstīt, ne izstāstīt. To var tik piedzīvot un pieredzēt pats un to arī gribas katram no sirds novēlēt citugad.

Tāpat kā svētdienas sadancošanu Rātslaukumā čehu straujajos ritmos, gājienu cauri Vecrīgai uz Vērmaņdārzu, Meteņa dāvanu lietu un vispārēju Meteņa svētīšanas līksmību.

Tā Metenis iet caur Latviju un Rīgu. Ar savām garajām kājām un rokām svētīdams ikkatru, kas viņa dāvāto svētību vēlas un gatavs saņemt un nest tālāk – savās saimēs, draugos un kolēģos, savos dārzos, laukos un tīrumos, savos ikdienas un svētku darbos ielikdams.

Sirsnīgs paldies visiem festivāla rīkotājiem un atbalstītājiem Rīgas, Vecumnieku, Mālpils un Katlakalna pašvaldībās, Latvijas Nacionālajam kultūras centram, Kultūras un tautas mākslas centram „Ritums” un Latvijas Folkloras biedrībai.

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
VEĻU MĒNESIS

Atminiet, labi, ļaudis,
Cik augšā, cik zemē;
Cik augšā sīku zvaigžņu,
Cik zemē akmentiņu.