XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS


norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
Latviešu tautas pasakas – Latviešu literatūras pulciņš Annabergā, 2012. gada 17. – 19. februārī Komentēt drukāt

Guntis Pakalns, Latviešu folkloras krātuve, http://www.lfmi.lu.lv/?type=folk
 
Kādas ir latviešu pasakas un teikas? Cik tās īpatnējas? Kā esam tās piedzīvojuši pagātnē, kā lasām un stāstām mūsdienās? Un vai tās palīdz jeb traucē mums veidot savu nākotni?

Jau labu laiku reizi gadā baltiešu studentu mītnē Annabergā (Vācijā, Bonnā) notiek Latviešu literatūras pulciņa sanāksmes. Pirms gada temats bija „Latviešu tautasdziesmas”, tad tika nolemts, ka šī gada temats būs „Latviešu tautas pasakas”. Pulciņa sanāksmes vadīja Annabergas baltiešu mītnes vadītājs Andrejs Urdze, bet galvenais programmas veidotājs bija Austris Grasis, kas kā Vācijas Daugavas Vanagu kultūras daļas vadītājs arī gādāja par finansiālu atbalstu jauniešu līdzdalībai seminārā.
 

 Pirmās dienas novakarē sākām ar iepazīšanos – katrs pastāstīja par savām attiecībām ar latviešu tautas pasakām. Izrādījās, ka vairumam atmiņas saistītas ar bērnību, ar tuviniekiem, kas pasakas stāstījuši vai lasījuši priekšā. Skanēja stāsti – par vecmāmiņu, kas stāstījusi pasakas bēgļu nometnē, par pasaku grāmatu lasīšanu (tēvs vienu lappusi, dēls – otru, līdz iemācījies lasīt), par bērnības ilgām, ka vējš reiz atnesīs pasaku sprungulīti vai brīnuma gredzentiņu… Bet visvairāk bija atmiņu par pasaku grāmatām, kuras klātesošie atpazina pēc vāku krāsas un ilustrācijām – un šeit netika šķirotas tautas un literārās pasakas. Pēc tam sekoja spoku stāstu vakars – lielāku interesi izraisīja nevis gadījumi, kad kāds spokus „patiešām redzējis”, bet joku stāsti un mūsdienu teikas – dažkārt vēl „briesmīgākas” par spoku stāstiem.

Semināra otrā diena iesākās ar šo rindiņu autora stāstījumu: noskatījāmies teicējas Almas Makovskas pasaku par suni un vilku, tad īsi iepazināmies ar vēstītājas folkloras iedalījumu žanros un nozīmīgākajām pasaku izpētes un interpretācijas teorijām, kā arī ar lielākajiem latviešu pasaku publicējumiem un dažiem stāstu stāstīšanas projektiem mūsdienās.

Austris Grasis dalījās pārdomās par latviešu pasaku galvenajiem tēliem. Kas šajās Eiropā izplatītajās pasakās varētu būt īpatnēji latvisks? Varbūt valoda, kaut kas no ainavas, tēlu izvēles un atveidojuma, vēsturiskās vides un sociālajām attiecībām? Iespējams, ka priekšstatus par „latviskajām” pasakām spēcīgi iespaidojuši pazīstami literārie darbi (piemēram, A.Brigaderes „Sprīdītis”, J.Jaunsudrabiņa „Jaunsaimnieks un velns”, Raiņa „Zelta zirgs”). Diemžēl šī tēma vēl maz izpētīta, plašākais apraksts ir Ojāra Ambaiņa teksts 1959. gada „Latviešu literatūras vēstures” 1. sējumā…

Līdzās pasakām ir teikas – tika runāts arī par tām. Sandis Laime stāstīja par savādākiem priekšstatiem par raganām, iepazīstinot ar savu nupat aizstāvēto doktora disertāciju: par raganām kā rēgiem, dabas vai mirušo gariem, kuras velējas, nokutina vīriešus, slēpjas ezeros utt. – šādi arhaiski priekšstati saglabājušies jo sevišķi Vidzemes ziemeļu daļā. Laima Urdze runāja par vilkačiem, atraktīvi izstāstot gan agrāk publicētās rakstu liecības, gan fragmentus no Ralfa Kokina grāmatas „Kurzemes vilkaču nostāsti”.

Dzīvesbiedri Aīda Rancāne un Andris Kapusts iepazīstināja ar masku tradīcijām Latvijā, populārākajām maskām un masku gājienu dalībnieku izdarībām, sniedzot ieskatu arī nesen Tukumā notikušajā viņu organizētajā Masku festivālā. Savukārt vakarā Masku ballē, attiecīgi pārģērbušies, viņi vadīja dančus. Šī pasākuma daļa bija pieskaņota karnevālam (latviski: Meteņiem), kas notika tieši šajās dienās. (Pirmdienā bija iespēja vērot stundām ilgu karnevāla masku gājienu Bonnā.)

Literārā pulciņa tikšanos noslēdza Zuzes Krēsliņas-Silas provokatīvās pārdomas par jautājumu – kādu „Latvijas pasaku” mēs varētu izdomāt mūsdienu vajadzībām? Kur paslēpies tas pozitīvais stāsts, mīts, vēstījums vai tēls, no kura mēs varētu tālāk veidot latviešu identitāti un veiksmes stāstu?

Pasākumu greznoja jaunās stāstnieces Initas Šalkovskas stāstītās tautas pasakas – katram brīdim tika atrasta īstā, un, kaut gan pasakas bija garas, tās tika uzklausītas ar neatslābstošu uzmanību. Pēcpusdienas pārtraukumā bija iespējams skatīties Latvijas stāstnieku video ierakstus no G. Pakalna arhīva. Kā parasti, likās, ka laika ir par maz, lai izstāstītu un dzirdētu visu, ko sirds un prāts vēlējās. Literatūras pulciņa nākamā gada tēma, iespējams, būs saistīta ar Bībeli un reliģiju.

Visus semināra referātus dokumentēja Ieva Freinberga video ierakstā. Attiecīgie diski būs pieejami pie Andreja Urdzes. (Tāpat dabūjami pagājušā gada referātu ieraksti par tautasdziesmām, 6 diski kopā par EUR 15 – Janīna Kursīte, Mārā Mellēna, Māra Zālīte, Valdis Muktupāvels, Austris Grasis, danči un dziedāšana.)

Semināra dalībnieki no Latvijas pateicas par karalisko uzņemšanu, sirsnību, ekskursijām un iespēju pastāstīt par savām pārdomām un pētījumiem tik ieinteresētai auditorijai!

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
ZIEMAS MĒNESIS

Kas to teica, tas meloja,
Ka Mēnesis bez kumeļa:
Rīta zvaigzne, vakar' zvaigzne,
Tie Mēneša kumeliņi.


/Dainu skapis, 33898-1/