Starptautiskie festivāli RSS
CEĻŠ uz BALTICA 2012 drukāt

Kārtējā Starptautiskā folkloras festivāla Baltica sagatavošanas informatīvajā sapulcē, kurā sapulcējušies Latvijas folkloras kopu vadītāji, murd un virmuļo kā bišu stropā. Jo tuvāk nāk 2012.gada festivāls, jo nezināmo skaits rūk. Arvien vairojas skaidrība, kas, kur un kā notiks.

Vispirms folkloras kopu vadītāji tika iepazīstināti ar šīgada festivāla plakātu, kuŗa autore – Mākslas akadēmijas Vides mākslas nodaļas 1.kursa studente Madara Gritāne. Un plakāta stāsts ietver gan Ganu ceļu, gan Austras koku, gan romantisku vasaras nakti – katrs un katrā citā brīdī tajā ieraudzīs un sajutīs ko citu.

 

Kā vēstīja Andris Kapusts, šīgada Balticas festivāla producents, ir ticējums - kāds laiks šodien, tāds visā Balticā un šodien, 2012.gada 5.jūnijā, dienu pēc Mēness aptumsuma, saulīte tā vien pa pilsētas vidu rotā: tas labais laiks taču ir visu šai reizē sanākušo vidzemnieku, latgaliešu, sēļu, kurzemnieku, zemgaļu un rīdzinieku no ziedošajām Latvijas pļavām kopā sanests.

Andris Kapusts atgādināja galveno, kas pirmssvētku burzmā un sasprindzinājumā varbūt kādam uz mirkli aizmirsies – šie svētki ir SVĒTKI mums pašiem. Mēs tos rīkojam, radām, svētām sev. Mēs sanākam kopā, lai priecātos, baudītu, piedzīvotu pašu kopā radītus svētkus.

Tālākā sapulces gaitā Balticas atsevišķo koncertu rīkotāji iepazīstināja ar savām koncertu, norišu, sadziedāšanos, sadancošanu, satikšanos iecerēm. Un kā pirmā Ingrīda Grudule, Festivāla noslēguma dienas, MADONAS DIENAS saimniece un folkloras kopas „Vērtumnieki” vadītāja. Madonā 9.jūlijā gan dalībniekus, gan skatītājus un klausītājus sagaida folkloras kopu priekšnesumi pilsētas parkos, laukumos  un muzejos. Madonas kultūras namā notiks Ārzemju kopu koncerts. Festivālsizskanēs krāšņā Noslēguma koncertā Madonas estrādē – gan ar atsevišķu kopu uzstāšanos, gan kopīgi dziedamām dziesmām.

Lai arī šīsreizes stāstījums sākās ar informāciju par festivāla pēdējo dienu, tomēr tā sākums un pirmā diena ir ceturtdiena 5.jūlijs ar konferenci Berga bazāra Birojnīcā Folkloras loma ekonomikas izaugsmē un Baltijas vakaru kā velti festivāla 25-gadei Lielajā Ģildē, un ar Festivāla klubu dalībniekiem Mazajā ģildē.

Piektdiena, 6.jūlijs ir festivāla ATKLĀŠANAS DIENA un tā izceļas ar koncertiem uz dažādām skatuvēm Festivāla sētā Vērmanes parkā, kur visas festivāla dienas norisināsies arī gadatirgus un amatnieku meistardarbnīcas, ar Dižkoncertu un filmu seansiem kinoteātrī Splendid palace. Liānas Oses aprūpē ir Labie darbi – folkloras kopu koncerti Rīgas pansionātos, bērnudārzos, dienas centros. Folkloras kopas būs sastopamas arī Rīgas priekšpilsētās – lai festivāla garu ienestu arī Imantā, Bolderājā, Ķengaragā, Pļavniekos, Ziepniekkalnā, Vecmīlgrāvī, Šmerlī, Ķīpsalā un varbūt arī tālab, lai no centra tālāk mītošos atvilinātu uz Festivāla sētu. Berga bazāra Birojnīcā Māras Mellēnas un Gunta Pakalna kūrēts darbosies Stāstnieku klubs. Kā jau iepriekš Balticas festivālos bijis, folkloras kopas dziesmas un tradīcijas garu daudzinās arī Rīgas Puķu ballē Botāniskajā dārzā.

Kā īpašais šai dienā izceļams Teicēju koncerts J.Mediņa 1.Mūzikas vidusskolā, kur vienotā sadziedāšanās un vēstījumā sanāks teicējas un tradīciju nesēji un viņu audzēkņi, mācekļi, sekotāji, skolnieki, pētnieki. Jā, patiesi, no teicējiem ir daudz kas sācies tais jomās un darbos, ko tagad veic folkloras kopas. Gan šis, gan arī cits koncerts – arī J.Mediņa 1.Mūzikas vidusskolā - 7.jūlijā Ceļš pie saknēm, kas veltīts tradīcijas izpētei un lauka pētījumiem, ir Ivetas Tāles sarūpēti un režisēti pasākumi tradīcijas dzīļu izpētes un izzināšnas jomā.

Atklāšanas dienas vainagojums – Festivāla Lāpu gājiens no Vērmanes dārza uz AB dambi, kur notiks Uguns zīmju rituāls. Pirmo reizi Balticas vēsturē Latvijā gājiens notiks vakarā – ceram, par iepriecinājumu tiklab gājiena skatītajiem, dalībniekiem, kā tālākiem un tuvakiem Rīgas viesiem.

Arī sestdienā, RĪGAS DIENĀ, Balticas notikumu virpulis visvairāk virmos Festivāla sētā Vērmanītī – atkal ar koncertiem, ar tirdziņu, meistardarbnīcām. Stāstnieku pietura būs novietojusies turpat līdzās esošajā Latviešu biedrības namā, kur visas festivāla dienas darbosies arī festivāla birojs, un turpat norisināsies arī pirmoreiz Balticā – Dandaru kopas vadītāja Ilmāra Pumpura režisēts Folkloras deju koncerts. Arī sestdien notiks koncerti Botāniskajā dārzā Puķu ballē, šai reizē tie iecerēti kā vakara koncerti, bet vakarā Latviešu biedrības namā vīru koncerts Deviņvīruspēks un gluži vēlu Brīvdabas muzejā, pusceļā starp visam stihijām – gaisu, zemi, uguni, un ūdeni, un tam visam iesaistoties, meitu un sievu koncerts Mēnesnīcā.

Svētdien Rīgā Festivāla sētā varēs izvērsties bērni, - še būs atvērta Pasaku istaba bērniem – kas tajā notiks, par to zin Māra Mellēna un še sadziedās gan Tarkšķi un Ceiruleits, gan Mazie suitiņi, gan citas bērnu kopas. Vēl bez tam šī Festivāla sētā ir arī Latvijas mazākumtautību sarīkojumu diena.

Bet citādi tā ir NOVADU DIENA – kopas kā saules stari izmirdzēs visdažādākajos Vidzemes novados, - no rīta un pa dienu Ikšķilē, Turaidā un Ķekavā, dienas otrajā pusē un vakarā Koknesē,  Barkavā, Cesvainē, Ērgļos un Ļaudonā. Daži jau vakarā nonāks Madonā, citi tur ieradīsies pirmdienas rītā. Jā, un pirmdien, lai cik savādi tas arī izklausītos, būs festivāla noslēguma diena Madonā. Arī Madonā būs Balticas kino zāle Madonas kinoteātrī, būs izstādes Daba krāso atklāšana Madonas muzejā, un būs folkloras kopas pilna pilsēta.

Balticas CEĻŠ pēc mēneša mūs visus savedīs kopā – tik daudzveidīgus un dažādus, kā mūu mīļās Latvijas meži, lauki, pļavas, upes jūras un ezeri, tikpat dažādi, kā mūsu ikdienas ceļi vienam pie otra.

Starptautiskie festivāli RSS
XXII Starptautiskais masku tradīciju festivāls 2021
Vieta: Masku Tradīciju festivāls
Aicinām pieteikt dalību XXII Starptautiskajā masku tradīciju festivālā, kas norisināsies Saulkrastos un būs pieejams visā plašā pasaulē 2021.gada 20. – 21.februārī.

  Norises laiks Programma Dalības nosacījumi
 
Sestdiena, 20. februāris
 
12.00-16.00 Starptautiska masku tradīcijām veltīta konference
vietnē youtube.com/folklorasbiedriba
 
Konference norisināsies zoom platformā un tajā varēs piedalīties jebkurš interesents, kurš pieteiksies, nosūtot e-pastu uz
 
Konferenci varēs vērot LFB yotube kanālā. Konferenci vada masku tradīciju pētniece Aīda Rancāne.
 
18.00 – 20.00    Masku grupu izradīšanās vietnē youtube.com/folklorasbiedriba
 
Masku grupu saietā var piedalīties jebkura masku grupa vai individuāla persona ar 5- 7 min video priekšnesumu. Priekšnesumā var rādīt masku darbības, to meistarošanu, stāstīt stāstus par savu pieredzi tradīcijas pārmantošanā un uzturēšanā, tai skaitā arī atgadījumus iepriekšējos masku festivālos.
 
Video materiālsjāiesniedz festivāla organizētājiem mp4 formātā izmantojot failu apmaiņas vietni failiem.lv līdz 2021. gada 15.februārim, nosūtot informāciju uz e-pastu .
 
 Masku saiets tiks demonstrēts LFB youtube kanālā.
 
21.00 – 22.00 Individuālo masku skate vietnē youtube.com/folklorasbiedriba Individuālo masku skatē ar 1 min video priekšnesumu var piedalīties jebkura persona, kura demonstrē tradicionālo masku darbībā mūzikas pavadījumā (mūziku izvēlas pats izpildītājs).
 
Video materiāls jāiesniedz festivāla organizētājiem mp4 formātā izmantojot failu apmaiņas vietni failiem.lv līdz 2021. gada 15.februārim, nosūtot informāciju uz e-pastu .
 
Skate tiks demonstrēta LFB youtube kanālā. Par priekšnesumiem balsos skatītāji. Uzvarētāju noteiks skatītāju balsojums.
 
       
Svētdiena, 21. februāris
 
10.00 – 12.00 Masku grupu gājieni Saulkrastu ielās, laukumos un namu pagalmos Masku grupu gājienos, kā arī gājieni “Masku ceļā” Mežaparkā notiks svētdien Saulkrastos un tajos, ievērojot visus epidemioloģiskos ierobežojumus, var piedalīties masku grupa no vienas mājsaimniecības vai arī individuālie dalībnieki.
 
Masku grupas dosies gājienā pa individuālajām sētām, kā arī Saulkrastu ielām un daudzdzīvokļu māju pagalmiem. Nav paredzētas kopīgas pulcēšanās, taču visur sagaidīs ugunskurs un cienasti.
 
Pieteikšanās, nosūtot informāciju uz e-pastu
 
12.00 – 16.00   
 
“Masku ceļš” Saulkrastu Mežaparkā – Meteņa ugunskurs, masku ekspozīcija, instalācijas, masku gājieni.

Festivālu organizē Latvijas Folkloras biedrība un Saulkrastu pašvaldība. Atbalsta VKKF.
XIX Starptautiskais Masku tradīciju festivāls
Vieta: Masku Tradīciju festivāls

XIX Starptautiskais Masku tradīciju festivāls norisināsies 2018.gadā laikā no 10.-11.februārim Ziemeļlatgalē, Kārsavas novadā.
 

Festivāla laikā notiek masku tēlu izstādes, maskošanās tradīcijām veltīta starptautiska konference, dažādas maskoto grupu izrādes iekštelpās un ārā, masku gājiens, danču vakars, individuālo masku skate un citas aktivitātes.
 

Festivāla ieskaņā piektdienas vakarā, 9.februārī, plānots masku grupu koncerts Rīgā, kurā piedalīsies labākās Latvijas un festivāla ārvalstu masku grupas. Galvenās norises notiks sestdien, 10.februārī, Kārsavas Kultūras namā, pilsētas centrā, kā arī pagastu lauku sētās. Festivāla noslēgumā, svētdien, 11.februārī, ikviens būs aicināts uz kopīgu Meteņa, Pavasara atgriešanās gaidīšanas, svinēšanu. Masku gājienā līdztekus festivāla dalībnieku masku grupām tiks aicināti piedalīties arī Kārsavas vietējie iedzīvotāji.
 

Festivāls notiek kopš 1999.gada un tajā ik gadu piedalās aptuveni 20 masku grupas no dažādām Latvijas pilsētām un novadiem, viesi no kaimiņzemēm, - Lietuvas un Igaunijas, kā arī no tuvākām un tālākām ārvalstīm. Konferencē piedalās masku tradīciju speciālisti no Latvijas, Lietuvas un citām valstīm. 

XVIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls
Vieta: Masku Tradīciju festivāls

XVIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls notiks Rīgā no 2017.gada 24. līdz 26.februārim. Tas solās būt ļoti interesants, pulcējot ļaudis no tuvākām un tālākām, un pavisam tālām vietām.

Pieteikuma veidlapa saņemama šeit vai rakstot - . Pieteikums dalībai jāiesūta līdz 19.decembrim.

Provizoriskā festivāla programma:

 

XVII Starptautiskais masku tradīciju festivāls Madonā
Vieta: Masku Tradīciju festivāls, Madona, Madonas novads

XVII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls šogad norisināsies Madonas novadā no 19. līdz 21.februārim. Festivāla programmā ir paredzēta masku tēlu izstāde, konference, dažādas izrādes iekštelpās un ārā, masku skate, masku gājiens, danču vakars, individuālo masku skate un citas aktivitātes. Galvenās norises notiks Madonas Kultūras namā, pilsētas centrā, kā arī novada pagastu lauku sētās. Festivāla noslēgumā Madonas Priežu kalnā ikviens būs aicināts uz kopīgu Meteņa svinēšanu. Savukārt masku gājienā līdztekus masku grupām tiks aicināti piedalīties arī Madonas iedzīvotāji.

Starptautiskais Masku tradīciiju festivāls-2016
Vieta: Masku Tradīciju festivāls

XVII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls notiks 2016.gadā laikā no 19.-21.februārim Madonā. To rīko Latvijas folkloras biedrība sadarbībā ar Madonas novada pašvaldību un Latvijas Nacionālo kultūras centru.

Folkloras festivāla „Baltica 2015” zīmē - Dainu kalnam 30
Vieta: Baltica , Turaida

Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015” ietvaros 17. jūlijā plkst. 18.00 Turaidas muzejrezervātā notiks lielkoncerts „Mantojums. Dainu kalnam – 30”, kurā tiks daudzinātas vispārcilvēciskās vērtības, kuru iedzīvināšanu un godāšanu gadu desmitiem ir akcentējusi Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne un tēlnieks Indulis Ranka iemūžinājis tās akmens skulptūrās. Koncertā piedalīsies 43 Latvijas folkloras kopas no Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Kurzemes, Zemgales un Rīgas, ārzemju latviešu grupas: Tallinas „Rēvele” un „Dūdalnieki” no Ziemeļanglijas, kā arī viesi no Igaunijas, Lietuvas, Gruzijas un Portugāles.

Starptautiskais masku tradīciju festivāls
Vieta: Masku Tradīciju festivāls, Latvija
Tuvojas 2015.gada Starptautiskais Masku tradīciju festivāls VECUMNIEKOS
Vieta: Masku Tradīciju festivāls, Vecumnieku novads


Maskošanās tradīcijas, Andris Kapusts un Aīda Rancāne
Ceļā uz Starptautisko Folkloras festivālu BALTICA-2015
Vieta: Baltica

Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015” Rīgas pasākumu koncepciju un programmu konkurss.

Latvijas Folkloras biedrība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu organizē Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015” Rīgas pasākumu koncepciju un programmu konkursu. Konkursa mērķis ir veicināt sabiedrības līdzdalību Festivāla sagatavošanā, un noteikt veiksmīgākos ideju pieteikumus, koncepcijas un programmas dažādiem pasākumiem Rīgā. Konkursā var piedalīties ikviena juridiska vai fiziska persona, kā arī fizisku personu grupa ar zināšanām tradicionālajā kultūrā un pieredzi tradicionālās kultūras sarīkojumu veidošanā.

Trīs Baltijas māsas gaida Laimes putnus
Vieta: Baltica , Lietuva

No 30.jūnija līdz 6.jūlijam vairākās Lietuvas pilsētās norisināsies gadskārtējais Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA-2014. Latviju tajā pārstāvēs sēļu folkloras kopa no Dignājas DIGNOJĪŠI aizrautīgās Aīdas Bikaunieces vadībā.

-----------

Paviesojies Latvijā un Igaunijā, pēc trīs gadu pārtraukuma Lietuvā atgriežas starptautiskais folkloras festivāls “Baltica”, kas atnākdams līdz ar pasaules kultūras mantojuma, tautastērpu, cilvēku spēju un rakstura atšķirību dažādību ienes mūsu dzīvē vairāk krāsu, prieku un līksmu kņadu.

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS