Aktuāli RSS

KURZEMNIEKU DIENA IKŠĶILĒ Komentēt

Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2012” ieskaņu koncerts Ikšķilē

2011. gada 16.jūlijā

Kurzemnieku diena Ikšķilē

Senos laikos precinieki no citiem novadiem brauca uz Kurzemi līgavas lūkoties. Par to tiek dziedāts arī mums visiem labi zināmajā un Latvijā vispopulārākajā tautasdziesmā. Acīm redzami kaut kas vilināja ieprecēties rados un tādējādi saistīt savu likteni ar Kurzemi. Varbūt piesaistīja kurzemnieku pašcieņa un dzīvesprieks, drošā un atklātā valoda, dzīves sakārtotības un apkārtējās vides izdaiļošanas tieksme. Varbūt apbūra spilgtie krāsu toņi un akcentētie raksti apģērbos, tradicionālās virtuves daudzveidība un citas prasmes.

Tas viss nekur jau nav zudis arī mūsdienās. Nešaubīgi varam atšķirt kurzemniekam raksturīgo dzīves ziņu no pārējiem. Tikai XXI gadsimtā informācijas laikmetā kurzemnieki paši brauc pie mums ciemos savu pūru izrādīt.

Sarīkojumam „Kurzemnieku diena Ikšķilē” ir paredzēta plaša, daudzveidīga un interesanta programma -

14.00 Ikšķiles pļaviņa pie Kultūras nama Kurzemes novadu ciemi: lietišķās mākslas un amatnieku darinājumi, tradicionālā virtuve, informācijas stendi un muzikāli priekšnesumi

14.00 Kultūras namā filmas par Kurzemi

16.00 Kultūras namā etnogrāfisko ansambļu koncerts „Kurzemes krāšņākās balsis”

Bārtas, Otaņķu, Rucavas un Suitu dziesmas un mūzikas instrumentu priekšnesumi

18.00 Dižkoncerts „Māte savas meitas sauca” Ikšķiles estrādē

Muzikāls stāsts par Kurzemes vēsturi, tradīcijām un dzīvesziņu

20.00 Sadancošana Ikšķiles estrādē

Latviskie danči labāko muzikantu pavadījumā

Piedalās:

Alsungas, Bārtas, Jūrkalnes, Otaņķu, Popes, Rucavas, Slampes, Tārgales, Tukuma, Ventspils un Rīgas folkloras kopas, etnogrāfiskie ansambļi, lietišķās mākslas studijas, amatnieki, informācijas centri.

Rīko:

Ikšķiles novada pašvaldība, Latvijas Folkloras biedrība, Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centrs.

Informācija:

Dzintra Čudare 29102541,
Andris Kapusts 26063277,
 


SUDMALIŅAS piedalīsies Folkloras festivālā Igaunijā Komentēt

Skaidra Smeltere, Kopas vadītāja

Valkas pilsētas folkloras deju kopa "Sudmaliņas" piedalīsies Starptautiskajā folkloras festivālā Igaunijā, Viru pilsētā, no 14. - 17. jūlijam. Festivāls Viru notiek jau septiņpadsmito reizi, un šīgada festivāla tēma ir UMA PURE. - tas nozīmē - vietējās tradicionālās kultūras vērtības - tautas dziesmas, dejas, muzicēšana ar senajiem tautas mūzikas instrumentiem, amatnieku darinājumi, jo sevišķi - dažādas rotas, tautas tērpi, valoda un nacionālās virtuves gardumi. Uz festivālu ieradīsies dziedātāji, dejotāji un mūziķi no 12 dažādām valstīm - Armēnijas, Ukrainas, Turcijas, Čehijas, Krievijas, Izraēlas, Polijas, Korejas, Igaunijas. un arī mēs - folkloras deju kopa "Sudmaliņas" - no Latvijas, Valkas pilsētas.

Visi esam ļoti gandarīti un priecīgi par iespēju piedalīties šajā interesantajā un daudzveidīgo kultūru piesātinātajā folkloras festivālā.


Kāndla somu – ingeru XXI dziesmu un deju svētkos Igaunijā Komentēt

Kāndla XXI Somu-ingeru Dziesmu svētkos IgaunijāKāndlas vadītāja Ilga Porniece

Dalība somu – ingeru XXI dziesmu un deju svētkos pēc Igaunijas somu – ingeru kultūras biedrības uzaicinājuma, mums, Tārgales pagasta līvu folkloras kopai KĀNDLA, bija liels izaicinājums, kas vainagojās ar atzinību un plašu interesi par Latvijas otrās pamattautības – līvu etnisko identitāti un tās kultūrvēsturisko mantojumu.


Komentēt
Ielīgošana Bastejkalnā 2011.gada 18.jūnijā
Līdz ar pievakres lietus gaisiem Rīgā ienāca Jāņi - ar Ielīgošanas meistardarbnīcu, ar pirmsjāņiem raksturīgo rosību. Rīgas vidū, Bastejkalna pakājē pulcējās laba tiesa Rīgas un Pierīgas folkloras kopu uzburt Jāņu iesvētīšanas gaisotni.

Jāņu ielīgošana Bastejkalnā 18.jūnijā no 18.00-21.00 Komentēt

Ielīgošana Bastejkalnā, foto: Zaiga Miķelsone„Tā diena priekš Jāņiem aizgāja rīkojoties un sataisoties uz Jāņu vakaru. Apgādāja meijas, pina kroņus, sēja sieru. Ar kroņiem un meijām pušķoja pavakarē visus vārtus un durvis, tāpat arī visas ēkas, istabu un kūtis. Daži pušķoja arī dārzus, tīrumus un pļavas, lai izsargātu tos no visa ļauna. Gani atkal pušķoja lopus vaiņagiem un dzina tad līgodami uz mājām. Lopus ganīja Jāņu vakarā ļoti vēlu un dažās vietās pat cauru nakti.

Beidzot vēl pušķoja saime līgodama mājas tēvu un mājas māti smaržīgiem puķu kroņiem, un šie atkal pamieloja savus saimes bērnus ar sieru, pienu, sviestu un raušiem.

Pēc tam gāja arī līgodami un kroņus nesdami uz nāburgu mājām un beidzot sapulcējās visas apciemes jauni un arī veci ļaudis ap Jāņu uguni”, tā stāstīja Marija Viļuma no Valmieras muižas.

2011.gada 18.jūnijā Bastejkalns pārtaps vienā lielā sētā un visi svētku dalībnieki un apmeklētāji taps par vienu kuplu saimi, kas gatavojas Jāņu ielīgošanai. Tiks pīti vainagi un ozollapu vītnes, dziedātas līgotnes, iekārtota ugunskura vieta, gatavotas lāpas, plostiņi un ugunsrats, siets siers, iets rotaļās un dancots… Kā jau īstā lauku sētā pienākas! Folkloras kopu ļaudis dalīsies savās zināšanās un pieredzē Jāņu svinēšanā un gatavošanās svētkiem.

Piedalās – GRODI, KRULLA, LAIVA, RIJA, SKANDINIEKI, VILCENES, VILKAČI, BERENDEJKA, IĻJINSKAJA PJATŅICA, Mālpils MĀLIS un Katlakalna folkloras kopa.

Jāņu ielīgošanu Bastejkalnā ar Rīgas domes atbalstu rīko Latvijas Folkloras biedrība.

Informācija: www.folklorasbiedriba.lv
e-pasts
Jelena Jekimova 28363035
Andris Kapusts 26063277

 


Kāndla uz somu – ingeru XXI dziesmu un deju svētkiem Komentēt

KANDLAKāndlas vadītāja Ilga Porniece

Tārgales pagasta līvu folkloras kopa Kāndla ir uzaicināta piedalīties somu–ingeru XXI dziesmu un deju svētkos 11.,12.jūnijā Keilā unTallinā.

Pēc pagājušā gada CIOFF Estonia – Igaunijas Nacionālās Folkloras padomes uzaicinājuma piedalīties folkloras festivāla BALTICA 2011 Igaunijā, esam ieguvuši atpazīstamību, saņēmuši daudz laba vēlējumu un atzinību par ieguldīto darbu vietējās kultūras mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā.

Dalība somu –ingeru XXI dziesmu un deju svētkos būs liels gods un būtisks starptautisks apstiprinājums mūsu darbībai, apliecinājums tradicionālās kultūras mantojuma saglabāšanas nozīmīgumam, kultūras identitātei un reizē kultūras daudzveidības veicināšanai, kas saglabājama nākamajām paaudzēm.

 


CIOFF Ziemeļeiropas sektora sanāksme. Komentēt
Liāna Ose

CIOFF Latvijas nacionālas sekcijas vadītāja
 


Maija nogalē Dublinā (Īrija) notika ikgadējā CIOFF Ziemeļvalstu sektora sanāksme, kurā piedalījās Lielbritānijas, Igaunijas, Īrijas, Somijas un Latvijas CIOFF Nacionālo sekciju pārstāvji. (Nepiedalījās – Dānija, Lietuva, Norvēģija un Zviedrija finansiālu un citu problēmu dēļ.)


Nāc nākdama, Jāņa diena! Komentēt

Vēl jau turpinās gavilēšana un rotāšana, vēl košākie puķu ziedi tik vērsies, vēl Saule kāps augstāk Debesu kalnā un diena par kādu sprīdi pastiepsies garāka, nakti sarucinādama īsāku, tomēr īsākās, Jāņu nakts, burvīgā dvesma arvien vairāk pārņem ļaužu prātus. domas un jūtas.

Arī Latvijas folkloras kopu ļaudis sāk pārskatīt savu Jāņu dziesmu pūru un tajos glabātās dziesmas un rotaļas atgādina ne tikai sev, bet arīdzan citus aicina pievienoties Jāņu tradīcijas Meistarklasēs. Vairākas Latvijas folkloras kopas jau pavēstījušas par savām iecerēm, atklātajiem mēģinājumiem, meisarklasēm un iecerētajiem Ielīgošanas pasākumiem.

Tāpat kā visas folkloras kopas, arī madonieši - Vērtumnieki un Madaviņa aktīvi sāk gatavoties Vasaras Saulgriežiem. jau 27.maijā Madonas pilsētas 1.vidusskolā notiks atklātais mēģinājums - visiem, kuri vēlas mācīties Līgotnes, rotaļas un dančus. Tāds pats mēģinājums notiks arī 14.jūnijā pilsētas parkā pie strūklakas (lietus gadījumā Madonas kultūras namā), bet Zāļu diena tiks pavadīta kopā ar Lazdonas ļaudīm.

>>>|||<<<

Jāņu mācības TURAIDĀ „Trejdeviņas jāņu zāles”
Jāņu mācības
Pirms īsākās nakts daudzināšanas nepieciešams svētkiem gatavoties – mācīties post un izpušķot sētu, siet sieru, lasīt zāles un pīt vainagus, kā arī ar kaimiņiem sadziedāties, Jāņu dziesmas atkārtojot. Puķu un zāļu lasīšana tautas tradīcijās cieši savijusies ar līgošanu - ielīgot drīkst jau divas nedēļas pirms Jāņiem, lai visi Jāņu dziesmu tūkstoši nepaliek vienam pašam saulgriežu vakaram.

Jāņu mācības „Trejdeviņas jāņu zāles” Turaidas muzejrezervātā notiks 19. jūnijā plkst. 14.30, kur kopā ar zāļu sievu Kaiju Brisoni un muzejrezervāta speciālisti Diānu Girgensoni būs iespēja saplūkt tējas zāles Turaidas – Dieva dārza – pļavās un atminēties senās līgotnes un Jāņu nakts tradīcijas, kopā līgojot ar Siguldas folkloras kopu „Senleja”.

www.turaida-muzejs.lv

>>>|||<<<


21.06.2011. plkst. 22.00 Zāģezera krastā Valkas pilsētas teritorijā – ielīgošana„ ŠĪ DIENIŅA, RĪTDIENIŅA, PARĪT PATI JĀŅU DIENA” - Valkas pilsētas folkloras ansamblis Nāburgi Ieskandēs vasaras sākumu un priekšjāņus Valkas pilsētā, kurs ugunskuru ezera krastā, mācīs līgotnes un ies rotaļās!

21. un 22.06. Nāburgi muzicēs un ielīgos Valmieras pilsētas pansionātos. 

Folkloras deju kopa Sudmaliņas kopā ar Lugažmuižas Saietu nama vadītāju Kristīni Daniņu rīkos 22.jūnijā, Lugažmuižā Jānu ielīgošanu Pierobežas triju tautu kultūras tradīcijās - kā svin Jāņus latvieši, kā Ivana Kupalas dienu krievi un kadi ir Jaanilaat tepat igauņu pusē. Tiks kurts ugunskurs, dziedātas dziesmas triju tautu mēlēs, dancotas tautu dejas un rotaļas, un izgaršots cienasts - alus, pīrāgi un siers, vīti vainagi un veiktas dažādas Jānu tradīcijas līdz pat saules lēktam.

Lūk, tādu ielīgošanu, kā stāsta kopas vadītāja Skaidra Smeltere, savā pusē - Ziemeļvidzemē, Valkas novadā, iecerējušas Sudmaliņas ar domubiedriem.


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija – CIOFF National Section of Latvia Komentēt

CIOFF (International Council of Organizations for Folklores Festivals and Folk Art) ir Starptautiskā folkloras festivālu un tautas mākslas organizāciju padome, UNESCO dalīborganizācija.

Tā sastāvā ietilpst 67 Nacionālās sekcijas, 5 asociētie locekļi un 19 korespondētājlocekļi. Ir izveidotas Reģionālās nodaļas.

Kopš 1970.gada CIOFF strādā tradicionālās kultūras aizsardzības, veicināšanas un popularizēšanas labā. CIOFF darbības pamatprincipi ir veicināt un atbalstīt gan biedru, gan citu valstu tradicionālās kultūras daudzveidību – mūzikas, deju, rituālu, tērpu un citu - izpausmju veidu saglabāšanos.
 


Folkloras kopu ļaudis svēta Ūsiņus un Muzeju nakti Komentēt

Sācies viskošākais lapu plaukšanas laiks. Latvijas novados maijā mēs svētam ne tikai Valsts svētkus, Eiropas dienu, Mātes un ģimenes dienu, bet arīdzan Muzeju nakti un kurinam Ūsiņu ugunskurus.

 

Latvijas Folkloras kopas svēta Ūsiņus un aicina pulkā arī citus:

Jau kuro gadu kopš neatminamiem laikiem Jūrkalnes etnogrāfiskais ansamblis MAĢIE SUITI kuplinās Ūsiņu dienas pasākumu Talsu Jāņkalnos pie Zigrīdas Brāles. Lieliska radoša atpūta, ko kopas vadītāja Ilga Leimane no sirds iesaka ikvienam, kam interesē senču gudrības un tīra, sakopta vide. Šogad Ūsiņdiena tur iecerēta 14.maijā. Tas ir pasākums dienas garumā ar pentoga vārīšanu, laistīšanos ar ūdeni un citām Ūsiņu svētīšanai piederīgām rosībām.

Rīgas GRODI un Katlakalna folkloras kopa Ūsiņu ugunskuru kurs Brīvdabas muzejā Muzeju nakts ietvaros 14.maija vakarā.

Latvijas Folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi Muzeju naktī

14.maija dienas nogalē Dižie suiti muzeja nakts ietvaros lustēsies Alsungā, pils pagrabos un citviet.

Talsu kopas - tautas muzikanti "Tals' trimiš" piedalīsies Dundagas pils dienās un Pastariņa muzejā, kur tautas muzikantu kopai "Tals' trimiš" pievienosies arī kopa "Talsi".

Vidzemes Folkloras kopas Siguldas SENLEJA un Vidrižu DELVE piedalīsies Turaidas Rozei veltītajos muzeju nakts svētkos Turaidas muzejrezervātā gan vadot Turaidas Maijai veltītu Piemiņas rituālu, gan ar Delves vadītājas mākslinieces un folkloristes Ainas Tobes stāstījumu par sievietes iekšējo spēku, viņas talantiem un dvēseles maģiju „Savvaļas Sieviete, vērmele un medus”.

Rīgas LAIVAS ļaudis ar Sēlijas rotāšanas dziesmām viesosies Birzgales muzejā Rūķi.

Bārtas kultūras nams sadarbībā ar Bārtas muzeju organizē 14.maijā Bārtā Muzeju nakts pasākumus:
no plkst.19.00 muzeja dārzā pasākumu ieskandēšana '"Sanāciet, sadziediet, sasadancojiet" kopā ar Bārtas etnogrāfisko ansambli,folkloras kopu "Bārtenieki" un Mosēdas folkloras ansambli (Lietuva) - latviešu un lietuviešu tautas dziesmas, dejas un rotaļas.
Vienlaikus darbosies Amatnieku iela, Audēju darbnīca un Lauku virtuve (gan ar lietuviešu, gan latviešu meistariem).
Plkst. 20.30 Bārtas kultūras namā Bārtas un Mosēdas tautas mākslas kolektīvu koncerts.
No plkst. 22.00 kultūras nama parkā Lielais ugunskurs un Danču vakars kopā ar kapelu "Paurupīte" un Mosēdas lauku kapelu.
Muzejā - Gaviezes senlietu krātuves izstāde "Senie amati" un Bārtas audēju darbu izstāde

Bārtu Latvijā un Mosēdu Lietuvā vieno sadraudzība jau vairāku desmitu gadu garumā. Tā kā šogad Muzeju Nakts pasākumu tēma ir "Kaimiņi", tad bārtenieki organizē starptautisku Muzeju nakts pasākumu "Kaimiņi-lietuvieši".

 

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS